איך להתגרש כשאין כסף

אחד הנושאים המורכבים שעולים לדיון במהלך תהליך הגירושין הוא הנושא הכספי. מורכבותו נובעת בעיקר מהעובדה שאנשים המצויים בעיצומו של תהליך גירושין מרגישים כי חייהם נקלעו למערבולת שמטלטלת אותם מכל הכיוונים. מצב זה מפעיל אצלם את יצר ההישרדות הבסיסי ביותר הקיים אצל כל אדם. הנושא הכלכלי מתקשר באופן אוטומטי למקומות המזוהים עם הצרכים הבסיסיים של האדם – ביטחון, יציבות, קורת גג ומזון לו ולילדיו.

הנושא הכספי עלול לייצר קושי גם ברמת הפרקטיקה. הרי ברור לכל כי גירושין מעלים את ההוצאות של התא המשפחתי בשל ההתפצלות לשני בתים ועל כן דורשת  לבצע התאמות על מנת ששני הבתים יסיימו את החודש במצב מאוזן. הצורך הזה של שני בני הזוג לצאת מאיזור הנוחות על מנת לאפשר חיים מאוזנים כלכלית עבורם ועבור ילדיהם מכניס לחץ ומתח בתחילת התהליך, כשהתמונה עדיין מטושטשת ולא ברור איך ייראו החיים שאחרי הגט.

כל אלו מקבלים משנה תוקף כאשר המציאות הכלכלית של בני הזוג אינה טובה. אנשים במצב הזה שואלים את עצמם איך להתגרש כשאין כסף? האם זה אפשרי בכלל? אולי עדיף להוריד את הראש ופשוט להישאר בנישואים לא טובים רק כדי לא להיכנס לבוץ כלכלי?

אלו שאלות טבעיות ולגיטימיות עבור אנשים שנמצאים במצב הישרדותי. אלא שכאן נכנס לתמונה תהליך הגישור שמראה שביצירתיות ובחשיבה משותפת של שני בני הזוג ניתן להגיע לפתרונות שיאפשרו להם חיים כלכליים מאוזנים ובלא מעט מקרים – אפילו לשדרג את מצבם הכלכלי למרות הגידול בהוצאות.

כל זה קורה בזכות העובדה שבתהליך הגישור בגירושין פורסים את כל המספרים ושמים אותם על השולחן. למספרים, כידוע, אין רגשות, וניתן לשחק ולהזיז אותם עד שהם מסתדרים בצורה שתספק את שני הצדדים. כמה עולה המכולת בחודש? מה גובה שכר הדירה? כמה יעלה כל בית בנפרד? כמה יעלו שני הבתים ביחד? מה עושים כשיש הוצאה לא צפויה הקשורה לילדים? כמה מוציאים בשנה על ביגוד והנעלה לילדים? כמה על ספרי לימוד? על בריאות? על חוגים? מה גובה ההכנסות של כל אחד מהצדדים? לטבלת חישוב הוצאות המשפחה בגירושין לחצו כאן.

אחרי שממלאים את כל הנתונים האלה ומסכימים עליהם התמונה מתחילה להתבהר. ניתן לראות האם שני הבתים מסיימים את החודש באופן מאוזן, האם יש בית אחד מאוזן ובית אחד שנכנס לגירעון או האם שני הבתים נכנסים לגירעון. עבור זוגות שמצויים בקשיים כלכליים סביר להניח שאחד או שני הבתים יכנסו על פי חישוב זה לגירעון בסוף כל חודש. זה מלחיץ, זה לא נעים, אבל זו לא גזירת גורל.

במצב שכזה יש שני פתרונות אפשריים: להוריד את גובה ההוצאות או להגדיל את גובה ההכנסות. וכאן הגישור, בניגוד להליכים משפטיים, נותן לבני הזוג מרחב יצירתי גדול כדי להגיע לפתרונות שטובים עבורו. לעתים מתוך המצב ההישרדותי מתקשים בני הזוג לראות את האפשרויות שהמצב החדש פותח עבורם: ראשית, הוא מאלץ אותם להתנהל בצורה הרבה יותר חכמה מבחינה כלכלית, לשים את כל הנתונים על השולחן ולעקוב אחרי ההוצאות וההכנסות באופן קבוע. בנוסף, ולא פחות חשוב, חלוקת זמני השהייה יכולה לתת לכל אחד מבני הזוג זמן פנוי שלא היה ברשותו קודם על מנת להתפתח בקריירה ולחפש דרכים להגדיל את ההכנסה.

ודבר אחרון, נישואים לא טובים שואבים מכל אחד מהצדדים המון משאבים נפשיים, אנרגיות וזמן שעלולים להשפיע על היכולת שלהם להית עובדים טובים, להתפתח בקריירה, להיות יצירתיים ולפרוח. כשיוצאים לדרך חדשה, ועוד יותר כאשר עושים את זה בתהליך בריא של גישור ששומר על תקשורת טובה ובונה שותפות חדשה, יש לבני הזוג אפשרות לפרוח מכל הבחינות, גם מהבחינה הכלכלית.  

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן