איך להתמודד עם סכסוכים בחגים?

סכסוכים בחגים הם מכת מדינה ידועה. רבות כבר דובר על היכולת המיסטית של חג הפסח לייצר משברים משפחתיים. המפגש השנתי המחייב של בני המשפחה הגרעינית והמורחבת, מעלה בכל שנה את הכעסים והתסכולים שנצברו לאורך השנים בין בני המשפחה. כאשר עוצמת הכעסים עולה ומתחילים הריבים המשפחתיים, קיימת סכנה ממשית “שחיידק” המחלוקות יישאר גם אחרי החג ובמידה ולא יטופל כראוי יגרום במקרים רבים, לתחילתו של תהליך שבסופו- התפרקות המשפחה וגירושין.

על מנת ולמנוע את ההידבקות ‘במחלת הגירושין שאחרי החגים’ מומלץ לנקוט במספר אמצעי מניעה פשוטים אך יעילים:

פעולת המניעה הראשונה למניעת מלחמות משפחתיות היא לקיים שיחת הכנה בין בני הזוג לפני החג. שיחת ההכנה צריכה לעסוק בציפיות של כל אחד מבני הזוג מהחג. כמה זמן לבד רוצה כל אחד? כמה זמן משותף? האם יש פעולות שהוא/ היא רוצים לעשות ביחד או לחוד? האם רוצים לקחת חופשה קצרה מהילדים? האם יש ציפיות הדדיות מליל הסדר ומחול המועד? התעמקות בשאלות הללו ואחרות יובילו להבנה טובה בקרב בני הזוג וימנעו הפתעות מרגיזות ובלתי צפויות.

מוקד עיקרי לריבים בין בני הזוג בחג נובע מהלחץ שמפעילים ילדים משועממים. כלל ידוע הוא שילד משועמם יוצר הורה מעוצבן. מוקדם ככל האפשר הכינו לעצמכם לו”ז פעילות משפחתי לכל ימי החג. וודאו שאין רגע לא מאורגן. וודאו שהילדים יודעים מה התכנון ונערכים לקראת הפעילויות המתוכננות. למרות הקושי עשו מאמץ למצוא לכם זמן זוגי של כמה שעות במהלך החג וזמן אישי לכל אחד מבני הזוג. גם לכם מומלץ לשמור על השפיות.

אם כבר נקלעתם לליל הסדר בלי הכנה מוקדמת והריבים כבר התחילו, זכרו- כדי לריב צריך לפחות שני צדדים שייקחו חלק בריב. כמו שלכם החגים לא קלים, כך גם לאנשים שמסביבכם. מאחר ולא כולם קראו את המאמר הזה, הם לא בהכרח מבינים שמדובר בתקופה לחוצה שהופכת כל ריב קטן למשבר משפחתי גדול. לכן אם כבר התחיל ריב אל תגיבו בצורה שתפגע באינטרסים שלכם. פעמים רבות אנשים מגיבים במצבי לחץ מהבטן ואומרים מילים קשות שלא היו נאמרות במצב רגיל. אם בן משפחה שלכם מגיב בצורה שאינה מקובלת עליכם, הסבירו לו בצורה עניינית ושקטה שהתנהגותו גורמת לכם לחוסר נוחות. בדרך כלל חוסר הנעימות יגמר כבר בשלב זה אך אם לא פשוט התרחקו ממנו. אחרי החג במידה ועדיין תכעסו, הזמינו את בן המשפחה לכוס קפה במקום ניטרלי ושתפו אותו בתחושות שלכם. מומלץ שלא לעשות שיחות טלפון כאלה בטלפון אלא פנים אל פנים.

צחוק, כעס וצעקות הן פעולות מדבקות. כאשר אנו צוחקים או צועקים ליד אחרים, תוך זמן קצר נראה שגם הם יתחילו להתנהג כמונו. כאשר המצב נהיה לא נעים פשוט תתחילו לצחוק בקול רם. תוך זמן קצר הצחוק ידביק את כל השאר. החשש הגדול בטכניקה הזו הוא שהפסח ייזכר בדברי הימים כחג הפסח בו ירדתם מהפסים בזמן שהצלתם את החג והמשפחה.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ולקבלת המדריך המקוצר לגישור גירושין

ככל שתדעו יותר על תהליך הגירושין, כך תנהלו אותו טוב יותר עבורכם ועבור ילדיכם. המדריך המלא לגישור בתהליך גירושין, נכתב עבור כל מי שרוצה לפתור את המחלוקות עם ההורה השני בדרך של דיאלוג ושיתוף פעולה ורוצה להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולוחמניים.

*ניתן לקבל את החוברת  בדוא”ל או בהודעת וואטסאפ.

× מענה מיידי
דילוג לתוכן