בקשה ליישוב סכסוך

על פי החוק להסדר התדיינות  בסכסוכי משפחה תשע”ה- 2014 בני זוג המעוניינים לפנות לערכאות משפטיות על מנת להתגרש או בני זוג שהתגרשו ומבקשים לדון בערכאות משפטיות בנושאים שעולים לאחר הגירושין (המפורטים בחוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה), נדרשים טרם הגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, לפנות בשלב הראשון ליחידות הסיוע שליד בתי המשפט.

מאמרים גישור

על מנת לעשות זאת עליהם להגיש בקשה ליישוב סכסוך, שאותה הם יכולים לקבל ממזכירות בית המשפט לענייני משפחה או מאתר האינטרנט של בית המשפט לענייני משפחה.

בבקשה ליישוב סכסוך לא מפרטים טענות או עובדות בקשר לסכסוך או בקשר לסמכות השיפוט של הערכאה השיפוטית, ומטרתה כחלק מהתהליך כולו היא לסייע לצדדים ליישב את הסכסוך המשפחתי ביניהם בהסכמה ובדרכי שלום ולצמצם את הצורך בהליכים משפטיים.

לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך בני הזוג המבקשים להתגרש מוזמנים לפגישה ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט לצורך קיום פגישת מהו”ת (מידע היכרות ותיאום). לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך חלה תקופה של עיכוב הליכים, בה הצדדים מנועים מלהגיש בקשות או תביעות לערכאה המשפטית בה הוגשה הבקשה ליישוב הסכסוך, אלא אם מדובר בעניינים דחופים כגון בקשה לסעד זמני דחוף לשימור מצב קיים או לעיכוב יציאה מהארץ.

המשמעות של ההליך של הגשת בקשה ליישוב סכסוך היא שלא ניתן להגיש ישירות תביעה לערכאות משפטיות בנושאים אלו, אלא חייבים קודם לכך להגיש את הבקשה ליישוב סכסוך ולקיים את התהליך הנדרש (פגישות מהו”ת) ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט.

פגישת המהו”ת תתקיים בזמן שייקבע על ידי יחידות הסיוע שליד בתי המשפט בהתאם לעומס הקיים בהן, אבל לרוב לא יאוחר מ- 45 ימים לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך. במסגרת פגישת המהו”ת ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט, יפגשו בני הזוג עם העובדות הסוציאליות העובדות ביחידות הסיוע. תפקידן של העובדות הסוציאליות ביחידות הסיוע בהקשר זה הוא להסביר לבני הזוג את ההשלכות של הליך הגירושין ושל כל עניין אחר בסכסוך המשפחתי עליהם ועל ילדיהם, מבחינה משפטית, רגשית, חברתית וכלכלית ולהציג להם מהן האפשרויות העומדות בפניהם.

האפשרויות שיוצגו בפני בני הזוג המתגרשים הם: טיפול זוגי, גישור גירושין, גירושין בשיתוף פעולה, או המשך התדיינות בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. הטיפול הזוגי והן גישור הגירושין יכולים להיעשות בתוך יחידות הסיוע על ידי עובדת סוציאלית שהוכשרה לכך ביחידות הסיוע, או באופן פרטי מחוץ ליחידות הסיוע שליד בתי המשפט. בני הזוג המתגרשים מחויבים להשתתף בעד ארבע פגישות מהו”ת, ולאחריהן עליהם להחליט כיצד ימשיכו.

אם ההחלטה של בני הזוג היא להמשיך בהליך הגירושין אזי – האם להמשיך בהליך גישור שבו יוכלו לעצב את האופן בו יתגרשו, או להגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ולהעביר את האחריות לקבלת ההחלטות בעניינם לידיו של שופט בבית המשפט לענייני משפחה או דיין בבית הדין הרבני

אם לאחר קיום פגישות המהו”ת עם יחידות הסיוע הצדדים לא הגיעו להסכמה והם אינם מעוניינים להמשיך בהליך חלופי, אזי הצד שהגיש את הבקשה ליישוב סכסוך יהיה רשאי לבחור האם לפנות לבימ”ש לענייני משפחה או לבית הדין הרבני על מנת להמשיך בהליכים המשפטיים כדי לדון בסכסוך.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ולקבלת המדריך המקוצר לגישור גירושין

ככל שתדעו יותר על תהליך הגירושין, כך תנהלו אותו טוב יותר עבורכם ועבור ילדיכם. המדריך המלא לגישור בתהליך גירושין, נכתב עבור כל מי שרוצה לפתור את המחלוקות עם ההורה השני בדרך של דיאלוג ושיתוף פעולה ורוצה להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולוחמניים.

*ניתן לקבל את החוברת  בדוא”ל או בהודעת וואטסאפ.

× מענה מיידי
דילוג לתוכן