גישור זוגי – זוגיות במשבר

זוגיות במשבר אינה עניין יוצא דופן. כל זוג חווה משברים ביחסים. ברוב המקרים המשברים חולפים מאליהם והזוג חוזר לשגרה. ברם ביתר המקרים המשברים עלולים להפוך לקיצוניים ולהוביל לנתק בתקשורת בין בני הזוג. וכאשר מתחיל נתק זוגי, נוצר מצב בו כל אחד מבני הזוג פועל באופן עצמאי במערכת היחסים הזוגית ומבלי לקחת בחשבון את צרכיו ורצונותיו של הצד השני. כעבור זמן מה, בעוד אחד מבני הזוג מרגיש שהמשבר יחלוף כפי שחלפו המשברים הקודמים, חושב לעצמו בן הזוג השני, שהגיע הזמן לסיים את הנישואין.

 ישנו חשש ממשי שכל עוד לא ישוחחו בני הזוג ויגדירו ביחד את המצב הנוכחי ואת המצב העתידי המועדף עליהם ביחד או לחוד, יפעל כל אחד מבני הזוג באופן עצמאי ובמקרים קיצוניים יתחיל בפעולות חד צדדיות שיגבירו את עוצמת הלהבות.

בשלב זה של חוסר בהירות מומלץ לפנות למגשר זוגי שיעזור לבני הזוג להבין את הרצונות של כל אחד מהם לחוד וביחד. ככל שהפניה למגשר תהיה יותר מוקדמת וככל שהפניה תעשה יותר מהר, כך יוכלו בני הזוג לעצור את כיווני החשיבה והפעולות שיובילו בסופו של דבר, במידה ולא יטופלו, לסופם של הנישואין.

הליך הגישור בין בני זוג שהזוגיות שלהם נקלעה למשבר, מתחיל בפגישת הכרות ללא מחוייבות וללא עלות. הפגישה תתקיים בחדר גישור בו האווירה נוחה ונעימה על מנת ולאפשר לבני הזוג להרגיש ביטחון ורוגע עד כמה שאפשר. מטרת הפגישה היא לאפשר למגשר לתת לבני הזוג את כל המידע על הליך הגישור הזוגי, ולתת לשניהם הזדמנות לשאול שאלות ולקבל תשובות לכל טרדותיהם. אחרי שתסתיים פגישת ההכרות יוכלו בני הזוג להמשיך מיד לגישור זוגי או ללכת לדרכם עם התובנות שקיבלו מהפגישה הראשונית.

במידה ויבחרו בני הזוג בכניסה להליך הגישור הזוגי, יחתים אותם המגשר על הסכם פתיחת הליך גישור אשר יבטיח את הסודיות של הגישור ואת הנייטראליות והאובייקטייביות של המגשר. לאחר החתימה על ההסכם יתחיל הגישור עצמו.

הגישור הזוגי מתחיל בשיחה פתוחה בה יושבים שני בני הזוג עם המגשר ומספרים לו מה הוביל אותם להגיע לגישור. המגשר יבקש מכל אחד מהצדדים לספר את הצד שלו לסיפור (נרטיב). לאחר שכל אחד מבני הזוג משתף בזווית הראייה שלו נוצר סיפור המסגרת הכללי למערכת היחסים. לאחר שהוגדר סיפור המסגרת יבקש המגשר לקיים פגישות נפרדות ופרטיות עם כל אחד מבני הזוג.

בשיחה הפרטית עם בן הזוג, ישאל המגשר את שאלות אישיות יותר. מטרת השאלות תהיה לעזור לבן הזוג לחשוף את הרצונות הכנים האמיתיים שלו. בן הזוג יוכל לשתף את המגשר בכל הדברים שמפריעים לו בזוגיות ובבן הזוג השני. בעזרתו של המגשר יבין בן הזוג בסיום הפגישה האישית, מהו האינטרס המידי ומהם האינטרסים ארוכי הטווח שלו מבן הזוג השני וממערכת היחסים. בסיום הפגישה האישית יצא בן הזוג מהחדר ובן הזוג השני יכנס במקומו.

לאחר שיקיים המגשר את הפגישות האישיות בין בני הזוג (ייתכן ויתקיימו יותר מפגישה אישית אחת) הוא יבקש לשבת ביחד עם שני בני הזוג. בפגישה המשותפת הזאת, יעזור המגשר לבני הזוג לבטא בצורה מובנת לצד השני מהם הרצונות של כל אחד מהם. כעת לאחר שהמגשר מכיר את הרצונות של כל אחד מהצדדים הוא יוכל לעזור להם לגבש הסכמות לעתיד הקרוב והרחוק תוך המנעות “מדריכה על מוקשים” שמפריעים לכל אחד מבני הזוג ושעד כה הוא לא הצליח להימנע מהם בשיחותיו עם בן הזוג השני.

 בסיום הגישור יחזיקו בני הזוג בתוכנית ברורה ומוסכמת (שאף ניתן יהיה להעלות על הכתב) שתגדיר את הצעדים המתואמים שהם מתכוונים לעשות ביחד בזמן שהגדירו יחדיו.

 לקריאה נוספת על הסכם שלום בית ולחלופין גירושין, לחצו כאן

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן