בית משפט לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה הוא הערכאה המשפטית שדנה בכל סכסוך הנובע מהקשר המשפחתי של הצדדים. חוק בית משפט לענייני משפחה, התשנ”א – 1995, מגדיר את המושג “בן משפחה” אשר רשאי להגיש תביעות לבית משפט זה. תקנות בית משפט לענייני משפחה (סדרי דין) תשפ”א 2020 מגדירות בין היתר, את הנושאים בהם ניתן להגיש תביעה בבית משפט לענייני משפחה ואת האופן בו יוגשו.

בתי המשפט לענייני משפחה הוקמו מתוך הבנה שעיסוק בנושאים בהם מעורבת משפחה אינו דומה לעיסוק בסכסוכים אחרים בתחום האזרחי. הדבר מצריך ידע וניסיון מקצועי בתחום וכן מיומנות ייחודית ורגישות לנושאים המובאים לדיון, תוך מתן מקום להיבטים הרגשיים הכרוכים בסכסוכים משפחתיים. בישראל קיימים מספר בתי משפט לענייני משפחה המפוזרים גאוגרפית באופן שיאפשר זמינות ונגישות לכלל האוכלוסייה בארץ. 

התחומים בהם עוסק בית המשפט לענייני משפחה בכל הנוגע לגירושין הן בתביעות שעניין רכוש, מזונות וזמני שהייה.

במקרים של סכסוכים משפחתיים המובאים לפתחו, בית המשפט לענייני משפחה נעזר לרוב באנשי מקצוע מתוך יחידות הסיוע שליד בתי המשפט. יחידות הסיוע הוקמו כחלק מבתי המשפט לענייני משפחה, מתוך הבנה שהליכים משפטיים בלבד אינם יכולים לתת מענה לצרכים הרגשיים של בני הזוג וילדיהם במקרה של גירושין ובמקרים נוספים של סכסוכים במשפחה.

תפקידו של בית משפט לענייני משפחה בהקשר של הליך גישור גירושין, הוא לוודא שהסכם הגירושין אשר הוגש לאישורו על ידי הצדדים נכתב והוסכם מרצון חופשי וללא כפייה, ובנוסף שההסכם שומר על טובתם וזכויותיהם של הילדים המשותפים. בית המשפט מוודא עם ההורים המתגרשים שהם הביאו בחשבון את כל הנושאים וההיבטים הרלבנטיים לגידול הילדים לאחר הגירושין, כגון כללים ברורים לחינוך הילדים ולשמירה על ביטחונם הכלכלי, הבריאותי והחברתי. לאחר שבית המשפט מוודא שההורים אכן שמרו על טובתם וזכויותיהם של הילדים במסגרת ההסכם הוא מאשר את ההסכם ונותן לו תוקף של פס”ד.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ולקבלת המדריך המקוצר לגישור גירושין

ככל שתדעו יותר על תהליך הגירושין, כך תנהלו אותו טוב יותר עבורכם ועבור ילדיכם. המדריך המלא לגישור בתהליך גירושין, נכתב עבור כל מי שרוצה לפתור את המחלוקות עם ההורה השני בדרך של דיאלוג ושיתוף פעולה ורוצה להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולוחמניים.

*ניתן לקבל את החוברת  בדוא”ל או בהודעת וואטסאפ.

× מענה מיידי
דילוג לתוכן