מהו תפקידם של עורכי דין במסגרת הליך גישור גירושין

 

אחד העקרונות החשובים בהליך גישור גירושין הוא שמותר להיוועץ עם יועצים חיצוניים וביניהם גם עורכי דין ואף להביא אותם לגישור עצמו. כבר קרו המקרים בעבר בהם זוגות שהגיעו אלי להתגרש בהסכמה וללא עורכי דין, פעלו לאורך הגישור מתוך חשש שיוותרו על זכויות המגיעות להם או שיתעלמו מנקודה שעלולה בעתיד להיות משמעותית ביותר עבורם, ועל כן התקשו להתקדם בגישור ולהשיג את ההסכם הטוב ביותר עבורם. אין בתיאור זה המלצה חד משמעית להביא עורכי דין יחד עמכם להליך הגישור, אך עם זאת, אינני רואה סיבה מדוע לא לבוא מוכנים להליך הגישור ועם הבנה ברורה מה רוצים ולמה זקוקים באמת.

אם כן נשאלת השאלה מהם או מיהם היועצים הטובים ביותר שיעזרו לכל אחד מהצדדים ולשניהם בנפרד, להגיע להסכם הגירושין הטוב ביותר. כבר הוכח והובהר שגישה לוחמנית בהליך גירושין לא תקדם פתרון טוב אלא פתרון כפוי שיגרור שנים של מלחמות וקשיים בין ההורים. על כן חשוב שהיועצים המלווים את הצדדים בהליך הגישור, ידעו לנטרל את רצונם האישי וידעו להתייחס ולתת משקל אך ורק לצרכיו של הצד אותו הם מלווים.

מתי להביא עורכי דין להליך גישור גירושין?

לעתים עולה הצורך במסגרת הליך הגישור לקבל תשובה אובייקטיבית מבעל מקצוע המבין בנושא. דוגמא מוכרת מאוד לכך ניתן למצוא בסוגיות המזונות והמדור: בסוגיות אלו אני נתקל רבות בצדדים לגישור גירושין שקיבלו עצה או קראו מאמר באינטרנט ובטוחים שיש תשובה אבסולוטית לשאלה מהו הסכום שיקבע בית המשפט לדמי מזונות ומדור? מאחר ואני כמגשר אינני יכול להיכנס לתוך דיון משפטי עם הצדדים מתוך חשש שאאבד את אמונו של אחד מהם, אני מודה ומתוודה שקשה עבורי ואף מתסכלת ההבנה שמולי אדם אשר פועל בצורה נחושה על בסיס עובדות שאינן נכונות בהכרח. במקרים שכאלו אני ממליץ ביתר שאת לצדדים שכן להיוועץ עם בעלי מקצוע מביני עניין אך לוודא שהם יספקו תשובות לשאלות הנשאלות בלבד באופן אובייקטיבי, ולא ינסו לייעץ לצעדים אשר עלולים לפגוע בהליך הרגשי והפרקטי המתנהל בין הצדדים בגישור הגירושין שלהם. פעולה בהתאם להנחיה זו, תכניס את היועצים לתוך מסגרת ברורה של יועץ בעניין מסוים ותו לא. חשוב יהיה להבהיר ליועץ את מקומו ואת העובדה שבכל מקרה ואלא אם מתרחש מצב קיצון, פניכם להסכם גירושין בהסכמה ולא למלחמה בבית המשפט.

עורכי דין בגישור גירושין
עורכי דין בגישור גירושין

לסיכום: הכנסת עורכי דין ויועצים מביני עניין לתוך הליך גישור גירושין יכולה לעזור כאשר יש מחלוקת בין הצדדים בנוגע לעניינים אובייקטיביים שניתן לקבל עליהם תשובה ברורה ומוחלט. מאידך שימוש בעורכי דין בנושאים שאינם משפטיים ואינם יכולים לקבל מענה אובייקטיבי אלא ובעיקר זקוקים לקבלת מענה רגשי, אשר מועלים על ידי הצדדים מתוך פחדים וחששות, יכולה לדרדר את ההליך ולהביא לסיומו הרע. עצתי לכל צד הנכנס להליך גישור גירושין וחושב שיש לו צורך להיעזר בעורך דין, לומר זאת למגשר אשר ישמח לשתף את עורך דינו בתוך הליך הגישור על מנת ויוכלו יחדיו לתת מענה טוב יותר לאותו צד חושש. מגשר גירושין יודע לעזור לצד החושש להוציא מעורך הדין את התשובות הנכונות לשאלות שעל הפרק ויעזור לצד התוהה להבין את המצב לאשורו.

יש להדגיש שבכל כניסה של עורך דין לחדר גישור (כמו כל אחד אחר הלוקח חלק בהליך), יהיה עליו לחתום על הסכם פתיחת הליך גישור על מנת ולהסדיר את מעמדו כחלק מההליך ומשכך לא יוכל עורך הדין להשתמש כלפיי הצד שממול בכל המידע אשר יגלה במהלך הגישור, זאת במידה והצדדים יחליטו בסופו של דבר לפנות לבית המשפט.

השאר תגובה

להתגרש בשלום

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם