במדריך זה שכתב המגשר נדב נישרי, תלמדו מה עושים עם גישור תקוע, כיצד אפשר להתמודד עם התקיעות וכיצד לפתור את המצב הבעייתי.

איך יודעים שהגישור מתקדם לכיוון הנכון?

אין ספק גישור גירושין הוא התהליך הטוב ביותר לפתרון מחלוקות בין הורים מתגרשים. אך מה קורה אם נכנסתם לתהליך ואתם מרגישים שאין התקדמות או שהקצב איטי או מהיר מדי עבורכם?

תהליך גישור אינו מדע מדויק. זהו תהליך מורכב שמשלב היבטים רגשיים ולוגיסטיים בערבוביה גדולה. כתוצאה מכך, בלבול וספק הם חלק בלתי נפרד מהתהליך וכמעט ואין אדם שנמצא בתהליך גישור שאינו שואל את עצמו אם הוא בחר נכון בשלב כזה או אחר של התהליך.

מה גורם לגישור להיתקע

גישור יכול להיתקע מכמה סיבות עיקריות:

הצדדים תקועים רגשית או פרקטית – תהליך הגישור בגירושין מסתיים ברגע בו הצדדים מגיעים ביניהם להסכמה. כל עוד אחד הצדדים מסרב להצעות הצד השני לא תהיה הסכמה והתהליך יתקדם לאיטו. תקיעות רגשית בהליכי גירושין היא מצב מאוד שכיח שניתן להתמודד עימו בעזרת המגשר ובעזרת כלים נוספים שתמצאו בהמשך המאמר, ברחבי אתר זה ובספרים שכתבתי.

המגשר מנסה לנהל את התהליך בהתאם לתפיסת עולמו – פעמים רבות אנשים שמגיעים לתהליך גישור, מצפים מהמגשר לתת להם בעצמו את התשובות לסוגיות שעל השולחן. מגשר מיומן יסביר לצדדים שתפקידו לעזור להם למצוא את התשובות הנכונות להם ולא להכתיב להם את התשובות הנכונות לדעתו האישית. ציפייה מוטעית זו מובילה לעיתים לכך שהמגשר שרוצה לשמר את הזוג כלקוח מרוצה, עלול להתפתות וכן לתת להם תשובות בנושאים שיכולים להיות במחלוקת (כגון כיצד לגדל את הילדים או מהו הסכום הנכון למזונות ומדור). במצבים אלו עלולים הצדדים לגלות בהמשך הדרך שהייעוץ אינו מתאים להם ולתפיסת עולמם על כל המשתמע מכך או שיקבלו ייעוץ משפטי סותר שיגרום לתחושה שהמגשר פגע בהם.

יש פערי מידע בחדר – לפעמים אחד הצדדים מדבר בצורה מסוימת מול הצד השני ובדרך אחרת בשיחות אישיות עם המגשר. מקרים אלו יכולים לגרום לאחד הצדדים לחשוב שהמגשר מעכב את התהליך כשבפועל הצד השני הוא זה שמונע את ההגעה לפתרון מסיבות שונות. הכירו בכך שדברים שנאמרו בשיחות אישיות אינם משותפים אם הצד השני, כך שיכול להיות שלמגשר יש מידע נוסף שאינו בידיכם והוא צריך לפעול בצורה יצירתית כדי להתמודד עימו ולהביא לתוצאה מיטבית לשני הצדדים.

שיח משפטי של המגשר – פעמים רבות בוחרים מגשרים להציג בפני הצדדים תשובות משפטיות הלקוחות מניסיונם מאולמות המשפט. מאחר ושיח זה אינו לוקח בחשבון צרכים רגשיים ואחרים של הילדים וההורים, הוא עלול להוביל לתקיעות ותסכול רב. חשוב לזכור שבתחום דיני המשפחה כמעט ואין שום דבר שידוע מראש ושכל מקרה הוא לגופו. על כן כל ייעוץ משפטי לא יכול לשמש כנתון סופי ובטוח לאף אחד מהצדדים.

אין הסכמה על נושאים סובייקטיביים – כאשר לכל אחד מההורים גישה שונה בנוגע לדרך גידול הילדים, עלולים ההורים להיכנס למאבק על ערכים. במקרים אלו שהם מהקשים ביותר, שוכחים ההורים את העיקר – הילדים. במקרים אלו הופכים הילדים לפיון על לוח המשחק ונאלצים לראות את שני הוריהם נאבקים על גבם וגדלים בשני עולמות נפרדים במקביל. ייתכן ובמצב זה רב הנזק שגורמים ההורים לילדים על היתרונות שישיגו אילו דעתם תתקבל.

אין הסכמה על נושאים אובייקטיבים – לעתים הגישור עומד במקום עקב חוסר בנתונים אובייקטיביים כמו כמה כסף יש בחסכונות הפנסיוניים, מה שווי החברות, מהו שווי הבית וכו’. כל עוד אין נתונים ברורים על השולחן יתקשו הצדדים להגיע להסכמות מחשש של כל אחד מהם “לצאת פראייר”.

מה אפשר לעשות עם מרגישים שהגישור תקוע או לא מתקדם לכיוון הנכון?

כל משבר הוא הזדמנות לצמיחה. מכאן שאם נקלענו למשבר, ייתכן ואנו עומדים בפני הזדמנות לפריצת דרך משמעותית. יחד עם זאת יהיה תמים ונאיבי לחשוב שהורה שנמצא בתהליך גירושין בו דנים על חייו וחיי ילדיו, יהיה מסוגל לראות את ההזדמנות שבמשבר. סבירות גבוהה יותר תהיה לכך שאותו הורה חושש וחרד ירגיש תקוע, בודד ויחפש את הדרך המהירה לפתרון גם אם הוא פתרון רע.

ברם, יציאה מהגישור בלי דרך חלופית טובה יותר (גישור אצל מגשר/ת אחר) תוביל להקצנה ואובדן חוסר אמון בתהליך מצד ההורה השני. לכן גם כשקשה חייבים לנשום עמוק, להסדיר נשימה ודופק ולפעול בהתאם להמלצות הבאות:

הזכירו לעצמכם את המטרות העיקריות שלכם – בתחילת הגישור חשוב להגדיר מהם המטרות והיעדים של כל אחד מהצדדים מהתהליך וכיצד כל אחד מההורים רוצה שחייו ייראו בסיום התהליך. כאשר אתם נמצאים בצומת ולא בטוחים שאתם מתקדמים למקום הנכון בעבורכם, אתם יכולים להסתכל על המטרות שקבעתם בהתחלה ולראות האם אתם מתקדמים לכיוונן או לא. בדרך זו תוכלו גם להבין מהם הפערים הקיימים ויחד עם המגשר למצוא את הדרכים לסגירת הפער.

התאזרו בסבלנות – גישור גירושין הוא תהליך מאוד מבלבל ויש בו הרבה עלויות ומורדות. זה שיש עכשיו קושי, לא אומר שהגישור נגמר או שאין פתרון יצירתי אפשרי. אל תפעלו מתוך הלחץ. קבלו החלטות רק באופן מושכל ולאחר הרבה שיקול דעת והתייעצות עם המגשר.

שתפו את המגשר – חשוב, חשוב מאוד שתגידו למגשר את כל מה שאתם מרגישים, חושבים ושואפים להשיג. ככל שהמגשר יידע בצורה יותר ברורה מהם הצרכים שלכם, כך הוא יוכל לתת לכם מענה מקיף ומדויק יותר וגם לענות לכל השאלות ולהפיג את החששות. כל השיחות הפרטיות שלכם עם המגשר (לאחר שהתהליך התחיל) הינן חסויות. משמעות הדבר היא שאתם יכולים לדבר עם המגשר בחופשיות ולומר לו את כל שעל ליבכם. מגשרים מנוסים יודעים שלא להיעלב גם מאמירות קשות שנאמרות לגבי התהליך ולא לקחתם באופן אישי. המגשר המנוסה מבין שאתם נמצאים במקום מאוד מבלבל ומורכב ולכן הוא לא יכעס אליכם וייעלב מכם אם תגידו את שעל ליבכם.

בקשו להבין את האסטרטגיה – שאלו את המגשר שאלות על התהליך שהוא מוביל. וודאו שאתם מבינים את הדרך שהוא מתווה ושאתם סומכים עליו ונותנים בו אמון.

פרמטרים חשובים שיעזרו לכם להבין האם הגישור מתקדם למקום הנכון עבורכם

בכל שלב של הגישור ניתן ואף חשוב לוודא שאתם מתקדמים למקום הנכון עבורכם. להלן רשימה של פרמטרים חשובים שעל פיהם תוכלו לוודא שאתם מתקדמים אל המטרות שהצבתם לעצמכם.

אמון – האם אתם סומכים על המגשר שהוא עושה את עבודתו במטרה להביא אתכם להסכמה ולמקום טוב יותר? אם אתם חושבים שכן זו אינדיקציה טובה. אם אתם חושבים שהמגשר פועל במטרה להרע לכם מומלץ מאוד לומר לו זאת ולמצוא יחד את הדרך לוודא שייבנה ביניכם אמון מחודש.

התעלמו מהאינטואיציה – אל תסמכו על האינטואיציה שלכם. כולנו רק בני אדם וכשאנחנו נמצאים במצבי הישרדות אנו נוטים להתבלבל ולהסתמך על תחושות רגעיות ובלתי מבוססות. השתדלו לפעול אך ורק על בסיס נתונים אובייקטיבים.

סבלנות – האם יש לכם עוד סבלנות להמשיך בתהליך? אם התשובה שלילית מומלץ לפנות לקבלת טיפול רגשי שיחזק אתכם. בנוסף, חשבו מה יקרה אם התהליך ייגמר? האם אז תגיעו להסכם בצורה מהירה יותר?  כמובן שכדאי לקחת בחשבון בנקודה זו שהליך גישור קצר בהרבה מכל הליך משפטי אחר.

בוחן עצמי – שימו מול עצמכם מראה ושאלו את עצמכם מהי האחריות שלכם על כך שהגישור לא מתקדם? הרי הגישור יוכל להסתיים עכשיו, אילו רק תאמרו כן להצעות הצד השני.

בוחן מציאות משפטית – בחנו עם יועצים מקצועיים שאינם ששים אלי לקרב (ניתן לשכור עו”ד לייעוץ בלבד ולא לייעוץ משפטי). בדקו בטוח תקבלו ומה אולי תקבלו ולא מובטח. הכינו טבלה ובה כתוב מה תקבלו בטוח בגישור ומה בהליך המשפטי והשוו ביניהם. בכל מקרה לפני שאתם מתייעצים משפטית מומלץ לקרוא את המאמר – איך לקבל ייעוץ משפטי בהליכי גירושין.

בוחן מציאות רגשית – בחנו את עצמכם מדוע אתם אומרים לא? האם זה בגלל סיבות אובייקטיביות או שמא הסירוב נובע מפערים רגשיים, כעסים ותסכולים שלכם כלפי הצד השני? אם התשובה לשאלה זו חיובית, אזי הגישור הוא המקום הנכון עבורכם להתמודד עם השאלות הרגשיות וחשוב שתמשיכו בתהליך על אף כל הקושי.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ולקבלת המדריך המקוצר לגישור גירושין

ככל שתדעו יותר על תהליך הגירושין, כך תנהלו אותו טוב יותר עבורכם ועבור ילדיכם. המדריך המלא לגישור בתהליך גירושין, נכתב עבור כל מי שרוצה לפתור את המחלוקות עם ההורה השני בדרך של דיאלוג ושיתוף פעולה ורוצה להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולוחמניים.

*ניתן לקבל את החוברת  בדוא”ל או בהודעת וואטסאפ.

× מענה מיידי
דילוג לתוכן