ייעוץ משפטי בענייני גירושין- איך בודקים מה נכון ומה לא?

מגשר עורך דין או מגשר תהליכי- מה עדיף?

במהלך כל הליך גישור גירושין עולות אמירות ושאלות הנוגעות למצבם המשפטי והחוקי של הצדדים. באופן טבעי כל צד המגיע להליך גישור, בין אם הוא מלווה בעורך דין ובין אם לא, בודק לפני שהוא מגיע לגישור, מהן זכויותיו המשפטיות. ברם, מהר מאוד מגלים הצדדים שהמידע שאספו לבד או בעזרת עורכי דינם בנוגע למצבם המשפטי, מתנגש בעוצמה בייעוץ המשפטי שקיבל הצד השני. שהרי ברור וידוע שייעוץ משפטי מותאם לאותו צד המבקש את הייעוץ ומיועד בהכרח להגדלת חלקו של המתייעץ על חשבון חלקו של הצד האחר. וכך מבינים הצדדים שייעוץ משפטי שניתן לצד אחד אינו בהכרח רלוונטי כאשר מצרפים את מצבם של שני הצדדים יחדיו.

דוגמא מהחיים להבדל בין מגשר לעורך דין

מקרה לדוגמא שזכור לי הוא המקרה של רוני ורינה (שמות בדויים) אשר הגיעו אלי בליווי עורכי דינם להליך גישור גירושין. כבר בתחילת הגישור התחילו עורכי הדין לטעון לזכויות המגיעות בדין למרשיהם. עורך דינו של רוני טען שמצבו הכלכלי של רוני והעובדה שהוא אב מעורב ופעיל, דורש שתהיה משמורת משותפת על הילדים בהתאם לאמור בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב. עורכת הדין של רינה מאידך טענה שהילדים זקוקים לקרבתה של רינה בעקבות המשבר ושיש צורך שהם יישארו ללון בביתה של רינה (הוא הבית המשותף לטענתה) בכל ערבי השבוע. לחיזוק הטענה ציינה עורכת הדין את חזקת הגיל הרך ואף הביאה מן הפסיקה. מהר מאוד היה ברור שהשיח המשפטי והטענות המשפטיות מסתירות מימדים רגשיים סוערים בין בני הזוג. ברור היה לי שכל עוד לא יטופל ההיבט הרגשי, השיח המשפטי רק יפריע ולא ישפר את המצב. בשל כך שאלתי את עורכי הדין שתי שאלות אותן אני מציע לכל מי שעומד בפני גירושין לשאול את היועצים שלו: השאלה הראשונה היא- איפה זה כתוב? עורכי דין ויועצים למיניהם נוטים להשתמש בחוק כדי לחזק את דבריהם. ברם החוק בדרך כלל אינו קוגנטי (שלא ניתן לסתור אותו) אלא דיספוזיטיבי (שניתן לפעול בניגוד אליו) ועל כן הוא אינו מבטיח את התוצאה מראש לטובת אף אחד מהצדדים. בשל כך כאשר ניתנת עצה משפטית אני מציע ללקוח לשאול את עורך הדין או את נותן העצה היא היכן כתוב החוק המבטיח את התקיימותה של העצה? ככל הנראה תגלו בשלב זה שהחוק לא התייחס למקרה הפרטני שלכם ועל כן אין ביטחון בכך שתקבלו את מבוקשכם. השאלה השנייה שאני מציע לשאול היא- האם אתה מתחייב שהתוצאה הסופית תהיה כמו שאתה מבטיח? לאחר שתשאלו את השאלה תגלו שעורך הדין והיועץ לא יתחייבו שעצתם באמת תתקיים בסופו של דבר. אחרי שתקבלו את התשובות לשתי השאלות הללו תוכלו לשים את הייעוץ המשפטי במקומו הראוי שהוא בסך-הכל עוד חוות דעת.

איך בודקים שהייעוץ המשפטי נכון?

ייעוץ משפטי הוא חלק חשוב בהליך גירושין אך אינו חזות הכל. הליכי גירושין הם בעיקר הליכים רגשיים המעוררים חששות מפני העתיד לבוא בעבור בני הזוג המתגרשים וילדיהם. הסכם גירושין טוב הוא הסכם שבסופו של דבר לוקח בחשבון את מכלול הצרכים של המשפחה המתגרשת ונותן מענה פרטני לכל אחת מהסוגיות הרלוונטיות. מכלול הנושאים בהסכם הגירושין כולל פתרונות בנושא המזונות, מגורי הילדים וההורים, סוגיות חינוך ילדים, סוגיות תקשורת בין הורית לאחר הגירושין, כניסה של בני זוג חדשים לתמונה ועוד נושאים שעלולים לצוץ במהלך השנים לאחר הגירושין. הבנה זו מצריכה מהצדדים ומאלו המלווים אותם בהליך הגירושין שלהם, לחפש פתרונות מעשיים ויצירתיים לבעיות המועלות על ידי הצדדים. התמקדות בשאלות משפטיות תוביל בהכרח להסכם גירושין “יבש” שנותן מענה מילולי אך נמנע מלפתור סוגיות שבלב. הסכמים מסוג זה מובילים במקרים רבים להמשך המאבק בדרכים משפטיות בין ההורים גם לאחר שהסכם הגירושין נחתם ונסגר. הסיבה לכך היא שחוסר היכולת של הצדדים לתקשר ולייצר פתרונות בעצמם, התקבעו במהלך השיח המשפטי ועל-כן גם שנים לאחר הגירושין, נדרשים הצדדים להיעזר ביועצים משפטיים בכל שינוי בחייהם העלול להשפיע על הילדים ועל הגרוש/ה.

טבלת השוואה - ייעוץ לנשים לעומת ייעוץ לגברים

המידע הכתוב בטבלה הבאה מייצג את הייעוץ השכיח שמקבלים גברים ונשים כאשר הם באים לקבל ייעוץ משפטי לבדם (בלי הצד השני). מטרת הטבלה להראות את הפערים המשפטיים בין ייעוץ משפטי לגברים ולייעוץ משפטי שניתן לנשים ואת התהום שפעורה ביניהם.

חשוב לזכור שכל מידע משפטי בנושא גירושין למעט חלוקת רכוש, הינו בגדר הערכה של היועץ בלבד ושהצד השני (ההורה השני) יקבל את הייעוץ ההפוך לחלוטין. על כן טוב יעשו ההורים אילו יניחו בצד את הגישה המשפטית, יפנו יחד לגישור ויתנו מקום לגישה המשפחתית הרואה בטובת הילדים וההורים את העיקר.

נושא במחלוקת

מה יגידו לה

מה יגידו לו

זמני שהייה – כללי

לדרוש משמורת מלאה בוודאי כאשר מדובר על ילדים מתחת לגיל 6. במידת הצורך “ישחירו” את האב ויגידו שאין לו מסוגלות הורית כדי שהילדים יהיו יותר אצל האם.

לדרוש משמורת משותפת כדי “לחמוק” מתשלום מזונות (כשבפועל משמורת משותפת יקרה יותר כי האב צריך לשכור דירה יותר גדולה שתתאים גם לילדים) או להשחיר את פני האם ולטעון טענות בדבר אי מסוגלות הורית אם הרצון הוא להיות מעורב יותר בגידול הילדים במיוחד אם הם מתחת לגיל 6.

זמני שהייה 6:8

את המשמורנית העיקרית כי הם אצלך יותר זמן, את צריכה לקבל מזונות של 1400 ₪ לילד + 40% מדור

הילדים נמצאים אצלה רק יומיים בחודש יותר מאשר אצלך, כך שזו בעצם משמורת משותפת ואתה לא צריך לשלם מזונות ומדור.

זמני שהייה 7:7

את המשמורנית העיקרית כי הם אצלך יותר זמן, את צריכה לקבל מזונות של 1400 ₪ לילד + 40% מדור

הילדים נמצאים אצלה רק יומיים בחודש יותר מאשר אצלך, כך שזו בעצם משמורת משותפת ואתה לא צריך לשלם מזונות ומדור.

ילדים בגילאי 0-6

חזקת הגיל הרך אומרת שבגיל הזה האבא צריך לשלם את כל הוצאות הילדים במלואן והילדים בחזקת האם

אף שופט כבר לא מתייחס היום לחזקת הגיל הרך, ומה שמקובל זה שהילדים לנים אצל האבא גם בגיל 3 חודשים אם הוא מעוניין בכך

ילדים בגיל 18-21

גם בצבא הילדים ימשיכו להגיע אליך, את תמשיכי לבשל ולכבס להם ולכן הוא חייב להמשיך לשלם מזונות

ילדים מעל גיל 18 הם בגירים ואמורים לדאוג לעצמם. תשלום מזונות מעל גיל 18 תלוי ברצונך הטוב

הוצאות ילדים (מחציות): חינוך, חוגים, קייטנות וכו’

אם ההכנסה שלו גבוהה משלך, הוא צריך לשלם אחוז גבוה יותר מתשלומי המחציות


מחציות, כשמן הן – אמורות להתחלק חצי חצי

מזונות ומדור

מה שמקובל זה 1,400 ₪ לילד + 40% מדור (כלומר 40% משכר הדירה, ארנונה, חשמל, ועד בית, מים, אחזקת הבית) ללא קשר להכנסות שלכם וזמני השהות. כך למשל במשפחה עם 3 ילדים בת”א הסכום יהיה סביב 7,500 ₪ בחודש

דמי המזונות תלויים בחלוקת זמני השהות ובהכנסות שלכם. אם הם שווים – אתה לא אמור לשלם כלום. תשלום דמי מדור לא רלוונטי בימינו, כי גם אתה מחזיק בית עבור הילדים.

מזונות

שתנסה לתבוע מזונות בבי”ד הרבני. שתקטין הכנסות ותגדיל הוצאות. יכול להיות שגם ייעצו לה להתעקש שלא תהיה משמורת משותפת כדי שתוכל לדרוש מזונות.

המהפכה של בג”צ 919 פועלת לטובתו. שיקטין הכנסות ויגדיל הוצאות ושיתעקש על משמרות משותפת בכל מחיר, כי זה ישפיע על המזונות.

אם הוא עצמאי והיא שכירה

הוא מסתיר כספים ויש לו פוטנציאל הכנסה גבוה, את צריכה לקבל מזונות גבוהים

 

אין לך ביטחון תעסוקתי כמו לה, אתה צריך לשלם מזונות מופחתים

אם היא עצמאית והוא שכיר

אין לך ביטחון תעסוקתי, את צריכה לקבל מזונות גבוהים

יש לה פוטנציאל הכנסה גבוה, אתה צריך לשלם מזונות מופחתים

 

כתובה

את זכאית לכתובה בנוסף לכל שאר התשלומים, במיוחד אם הגבר יזם את הגירושין / בגד / התנהג כלפיך באלימות. ימליצו לה להציע לו שלום בית כדי להוכיח שהוא סירב ואז הוא אשם.

המזונות וחלוקת הרכוש מחליפים את הכתובה. הכתובה לא רלוונטית כיום, זה מנגנון עתיק. האישה לא תהיה זכאית לכתובה במיוחד אם היא זו שיזמה את הגירושין / בגדה / סירבה לשלום בית.

אדם שמסתמך על מידע זה לצורך גיבוש אסטרטגיה משפטית ו/או רואה במידע זה עובדה מוחלטת עושה זאת על דעתו האישית בלבד וחשוב שיידע שהמידע אינו בהכרח נכון אלא רק מייצג ומשקף את הפערים המובהקים בעצות המשפטיות שמקבלים גברים ונשים בהליכי גירושין מלחמתיים וקשים.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן