ייעוץ משפטי בענייני גירושין- איך בודקים מה נכון ומה לא?

מגשר עורך דין או מגשר תהליכי- מה עדיף?

במהלך כל הליך גישור גירושין עולות אמירות ושאלות הנוגעות למצבם המשפטי והחוקי של הצדדים. באופן טבעי כל צד המגיע להליך גישור, בין אם הוא מלווה בעורך דין ובין אם לא, בודק לפני שהוא מגיע לגישור, מהן זכויותיו המשפטיות. ברם, מהר מאוד מגלים הצדדים שהמידע שאספו לבד או בעזרת עורכי דינם בנוגע למצבם המשפטי, מתנגש בעוצמה בייעוץ המשפטי שקיבל הצד השני. שהרי ברור וידוע שייעוץ משפטי מותאם לאותו צד המבקש את הייעוץ ומיועד בהכרח להגדלת חלקו של המתייעץ על חשבון חלקו של הצד האחר. וכך מבינים הצדדים שייעוץ משפטי שניתן לצד אחד אינו בהכרח רלוונטי כאשר מצרפים את מצבם של שני הצדדים יחדיו.

דוגמא מהחיים להבדל בין מגשר לעורך דין

מקרה לדוגמא שזכור לי הוא המקרה של רוני ורינה (שמות בדויים) אשר הגיעו אלי בליווי עורכי דינם להליך גישור גירושין. כבר בתחילת הגישור התחילו עורכי הדין לטעון לזכויות המגיעות בדין למרשיהם. עורך דינו של רוני טען שמצבו הכלכלי של רוני והעובדה שהוא אב מעורב ופעיל, דורש שתהיה משמורת משותפת על הילדים בהתאם לאמור בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב. עורכת הדין של רינה מאידך טענה שהילדים זקוקים לקרבתה של רינה בעקבות המשבר ושיש צורך שהם יישארו ללון בביתה של רינה (הוא הבית המשותף לטענתה) בכל ערבי השבוע. לחיזוק הטענה ציינה עורכת הדין את חזקת הגיל הרך ואף הביאה מן הפסיקה. מהר מאוד היה ברור שהשיח המשפטי והטענות המשפטיות מסתירות מימדים רגשיים סוערים בין בני הזוג. ברור היה לי שכל עוד לא יטופל ההיבט הרגשי, השיח המשפטי רק יפריע ולא ישפר את המצב. בשל כך שאלתי את עורכי הדין שתי שאלות אותן אני מציע לכל מי שעומד בפני גירושין לשאול את היועצים שלו: השאלה הראשונה היא- איפה זה כתוב? עורכי דין ויועצים למיניהם נוטים להשתמש בחוק כדי לחזק את דבריהם. ברם החוק בדרך כלל אינו קוגנטי (שלא ניתן לסתור אותו) אלא דיספוזיטיבי (שניתן לפעול בניגוד אליו) ועל כן הוא אינו מבטיח את התוצאה מראש לטובת אף אחד מהצדדים. בשל כך כאשר ניתנת עצה משפטית אני מציע ללקוח לשאול את עורך הדין או את נותן העצה היא היכן כתוב החוק המבטיח את התקיימותה של העצה? ככל הנראה תגלו בשלב זה שהחוק לא התייחס למקרה הפרטני שלכם ועל כן אין ביטחון בכך שתקבלו את מבוקשכם. השאלה השנייה שאני מציע לשאול היא- האם אתה מתחייב שהתוצאה הסופית תהיה כמו שאתה מבטיח? לאחר שתשאלו את השאלה תגלו שעורך הדין והיועץ לא יתחייבו שעצתם באמת תתקיים בסופו של דבר. אחרי שתקבלו את התשובות לשתי השאלות הללו תוכלו לשים את הייעוץ המשפטי במקומו הראוי שהוא בסך-הכל עוד חוות דעת.

איך בודקים שהייעוץ המשפטי נכון?

 

מה ניתן ללמוד מהדבר? ייעוץ משפטי הוא חלק חשוב בהליך גירושין אך אינו חזות הכל. הליכי גירושין הם בעיקר הליכים רגשיים המעוררים חששות מפני העתיד לבוא בעבור בני הזוג המתגרשים וילדיהם. הסכם גירושין טוב הוא הסכם שבסופו של דבר לוקח בחשבון את מכלול הצרכים של המשפחה המתגרשת ונותן מענה פרטני לכל אחת מהסוגיות הרלוונטיות. מכלול הנושאים בהסכם הגירושין כולל פתרונות בנושא המזונות, מגורי הילדים וההורים, סוגיות חינוך ילדים, סוגיות תקשורת בין הורית לאחר הגירושין, כניסה של בני זוג חדשים לתמונה ועוד נושאים שעלולים לצוץ במהלך השנים לאחר הגירושין. הבנה זו מצריכה מהצדדים ומאלו המלווים אותם בהליך הגירושין שלהם, לחפש פתרונות מעשיים ויצירתיים לבעיות המועלות על ידי הצדדים. התמקדות בשאלות משפטיות תוביל בהכרח להסכם גירושין “יבש” שנותן מענה מילולי אך נמנע מלפתור סוגיות שבלב. הסכמים מסוג זה מובילים במקרים רבים להמשך המאבק בדרכים משפטיות בין ההורים גם לאחר שהסכם הגירושין נחתם ונסגר. הסיבה לכך היא שחוסר היכולת של הצדדים לתקשר ולייצר פתרונות בעצמם, התקבעו במהלך השיח המשפטי ועל-כן גם שנים לאחר הגירושין, נדרשים הצדדים להיעזר ביועצים משפטיים בכל שינוי בחייהם העלול להשפיע על הילדים ועל הגרוש/ה.

 

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

להתגרש בשלום

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם