איך מחשבים מזונות בהליך גישור

איך מחשבים מזונות זו שאלה שמטרידה הורים רבים בהליכי גישור גירושין. להלן מדריך קצר שיראה לכם דרך קלה יותר להתייחס לנושא: 

לפני שמתחילים להגדיר את סכום המזונות כדאי להגדיר מהן המטרות והערכים שההורים רוצים לקיים בקשר למזונות. מטרות אלו יכולות להיות מטרות קצרות ורחוקות טווח על מנת ולאפשר חשיבה יצירתית לשני ההורים. מטרות לדוגמה הן מטרות המגדירות שמירה על רמת חיים מסוימת להורים ולילדים, הגדרת רצון לבסס מנגנונים לשינוי גובה המזונות במידה ואחד ההורים נכנס לבעיות כלכליות, הגדרה של צרכים הכרחיים וצרכים שיוגדרו כמותרות בביתו של כל אחד מההורים לאחר הגירושין וכל מטרה אחרת אשר חשוב להורים להשיגה בהמשך הדרך. ככל שיהיו יותר מטרות מוחשיות וברורות, כך יהיה קל יותר בסופו של דבר לוודא שסכום המזונות יספיק לצורכי שני ההורים וילדיהם.

איך מחשבים מזונות בגישור גירושין
איך מחשבים מזונות בגישור גירושין

אחרי שהוגדרו המטרות ניתן לגשת לעבודה. כפי שבחברות מסחריות איש אינו אוהב את ישיבת התקציב השנתית, אך בכל זאת כולם מכירים בחשיבותה ולכן כולם מגיעים לישיבה מוכנים ומאורגנים, עם נתונים מבוססים. כך גם הדבר בגירושין כאשר דנים במזונות. אמנם העיסוק בכסף לא מעורר נחת כשהוא נעשה מול הורה שמתנהלת עמו מערכת יחסים רגשית כואבת, אך חייבים להתגבר על הקושי ולנסות לנהל ישיבת תקציב עניינית עד כמה שניתן. וכמו בחברה המסחרית, לישיבת תקציב כדאי להגיע מוכנים עם ידע ונתונים: מהן ההוצאות הדרושות לגידול הילדים? מהן הוצאות שוטפות קבועות? מהן הוצאות שוטפות משתנות? אילו הוצאות חריגות יכולות להיות בהווה ובעתיד? ככל שרשימת ההוצאות תהיה יותר מפורטת ויותר ברורה, כך יהיה קל יותר לגבש תקציב שנתי וחודשי לילדים ולכל אחד מההורים. מצורפת טבלה לחישוב תקציב משפחתי.

אחרי שהתבררו, הוגדרו והוסכמו ההוצאות הנדרשות לגידול הילדים, מגיע החלק בו מדברים על ההכנסות של כל אחד מההורים. על מנת ולהבין האם ההורים יכולים לכלכל את הוצאות הילדים, יש להבין מהן ההכנסות החודשיות של כל אחד מההורים ויחד עמן גם מהן ההוצאות האישיות הדרושות לכל אחד מההורים. בנקודה זו יש לשים לב לכך שסל ההוצאות המשפחתי עומד לגדול לאחר ששני ההורים או אחד מהם יעברו לדירה אחרת ועל כך יש לתת את הדעת. גיבוש תקציב ריאלי הלוקח בחשבון את ההוצאות האישיות, הוצאות הילדים ואת הכנסות ההורים. אחרי שיוצגו כל הנתונים יהיה אפשר להתחיל ולשחק עם המספרים עד אשר הם יסתדרו ויאפשרו לשני ההורים ולילדיהם חיי רווחה ויציבות כלכלית.
אין חובה שחלוקת המזונות תהיה שווה או לא שווה בין ההורים. ניתן לבנות מנגנונים לתשלום מזונות המבוססים על רמת ההכנסות של כל אחד מההורים, על זמני ההורות שחולקו בין ההורים (ככל שלהורה יש יותר זמן הורות כך הוא יוציא כספים רבים יותר על הילדים) וכל דרך אחרת שתאפשר לשני ההורים ביטחון כלכלי ותחושה של צדק ותקווה לעתיד טוב יותר. 

בכל מקרה אם יצוצו קשיים ושאלות שתפו בהם את המגשר והוא יעזור לכם למצוא את הפתרון הנכון עבורכם.

 

לצפייה בסרטון בנושא חישוב מזונות – לחצו כאן

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן