פרידה זמנית - מה זה אומר? איך עושים את זה הכי טוב? האם הזמני הוא קבוע? האם ניתן להציל את הנישואין? מאמר זה יספק לכם את המידע הדרוש.

פרידה זמנית – משבר בזוגיות, במיוחד כשיש ילדים בבית, מוביל בני זוג למערבולת רגשית שנובעת משאלות הרות גורל שעולות בנוגע לחייהם. האם להיפרד על כל המשמעויות הכרוכות בכך? האם לנסות לעבוד על הזוגיות ולתקן? האם לפנות לעזרה של אנשי מקצוע? אחת האפשרויות שעולה על הפרק במצב כזה, עוד בטרם מתקבלות החלטות לכאן או לכאן, היא פרידה זמנית. זהו מצב בו הזוג מחליט “להפריד כוחות”, על מנת לצאת מתוך הסיטואציה המורכבת בה הוא מצוי ומתוך המקום הזה לבחון את השאלות שעומדות על הפרק בנוגע להמשך הקשר או לסיומו.

אלא שגם אפשרות של פרידה זמנית מעלה קשת רחבה של שאלות. ביניהן השאלה האם יציאה של אחד מבני הזוג מהבית המשותף עלולה לפגוע בו בהמשך מבחינה משפטית? איך מסבירים לילדים את מצב הביניים החדש? האם מותר במהלך תקופת הפרידה הזמנית לצאת עם אנשים אחרים? האם יש לתקופה הזאת דד ליין? האם במהלכה נעזרים בטיפול זוגי? איך מתנהלים מבחינה כלכלית? ועוד שלל שאלות שנוגעות להיבטים פרקטיים ורגשיים שכל אחד מהם עלול להפוך למוקש במורד הדרך.

בשל רגישות השאלות האלה והמשמעות שלהן לחיי בני הזוג ולחיי ילדיהם רצוי לצאת למהלך של פרידה זמנית כשיש הסכמה סביב כל אחת מהסוגיות בהן הן עוסקות. מצב בו משאירים את השאלות האלו פתוחות יכול ליצור חיכוכים תמידיים בין בני הזוג ולהעמיק את המשבר בגינו החליטו לנסות לבחון אפשרות זו. תהליך גישור יכול להיות פיתרון מצוין עבור זוג שבוחר לנסות פרידה זמנית שכן הוא מאפשר לשני בני הזוג להתמודד עם הסוגיות הרגשיות והפרקטיות ולהגיע להסכמות משותפות שייצרו ודאות לגבי תקופת הפרידה בכל הסוגיות שעומדות על הפרק.

אחת האפשרויות שעומדת בפני זוג שמגיע לתהליך גישור מתוך מטרה לבחון פרידה זמנית הוא “הסכם שלום בית לחילופין גירושין“. הסכם זה מאפשר לבני הזוג לצייר את תמונת חייהם כפי שהם רוצים שייראו בכל אחת מהאפשרויות העומדות בפניהם – פרידה או שמירה על הנישואים. כך, אם מחליטים בני הזוג להמשיך בחיים משותפים תחת קורת גג אחת, מגדיר כל אחד מהם, ושניהם יחד בהסכמה, איך ייראו החיים המשותפים ואלו כללים צריכים להתקיים כדי שהם יענו על הציפיות של כל אחד מבני הזוג. בתוך קטגוריית הסכם שלום הבית, הגמישות של הגישור ואופי התהליך יאפשרו לבני הזוג להגדיר כללים ברורים מתוך הסכמה, לגבי תקופת הפרידה הזמנית, שזו כאמור סוגיה קריטית על מנת לשמור את האפשרות של שלום בית והמשך הקשר פתוחה.

לצד הסכם שלום הבית והכללים עליהם יסכים הזוג לתקופת הפרידה הזמנית מתנהל תהליך גישור גירושין המתנהל בצורה רגישה ומתוך הבנה לקושי הטבעי של בני הזוג להגדיר בשלב זה כיצד יכולים החיים בנפרד להיראות. בחלק זה של התהליך נבנה הסכם שעונה על כל השאלות הכרוכות בפרידה סופית כגון: שאלות כלכליות, חינוכיות, גאוגרפיות, זמני שהות ועוד. בסיום התהליך מקבל ההסכם תוקף של פסק דין ונכנס למגירה למקרה בו יחליטו בני הזוג כי מיצו את הניסיונות לתקן את הדורש תיקון בזוגיות שלהם.         

מעבר למשמעויות המשפטיות והפרקטיות של הסכם כזה יש לו משמעויות רגשיות לא מבוטלות. גירושין יכולים להיות ממלכת אי הוודאות ובאופן מאוד טבעי ואנושי כאשר בני אדם מגיעים לנקודה זו בחייהם נוצרות חרדות הקשורות להיבטים הקיומיים ביותר שלהם – ביטחון, ילדים, כלכלה, יציבות וכו’. כששאלות אלו נותרות פתוחות הן מפעילות את מנגנוני ההישרדות של האדם ובמצב כזה הסיכוי לשמור על האפשרות של שלום בית כברת היתכנות יורד באופן דרמטי. לעומת זאת כאשר נוצר הסכם מפורט המציג לכל אחד מהצדדים כיצד ייראו חייו במצב של פרידה, נוצרת ודאות שמורידה באופן ניכר את רמת החרדה.

בנוסף לגישור שאמור לייצר את ההסכמות לגבי ההתנהלות בתקופת פרידה זמנית מומלץ להיעזר באנשי מקצוע רלוונטיים: מטפלים זוגיים –  במידה ומחליטים לעבוד על הקשר או בשביל לייצר תקשורת טובה יותר שחשובה מאוד הן במצב של המשך הנישואים ולא פחות במצב של פריה וכן מנחי הורים או פסיכולוג ילדים – כדי לדעת מהי הצורה הנכונה והבריאה ביותר לתווך את הסיטואציה החדשה עבור הילדים.

לסיכום, פרידה זמנית, כמו פרידה סופית או כמו החלטה להישאר יחד מעלה המון סוגיות ושאלות של כל אדם מול עצמו, של בני הזוג אל מול הזוגיות שלהם וכן שאלות הנוגעות לילדיהם. המפתח להצלחת מהלך כזה, בין אם יוביל לפרידה או להמשך הקשר הזוגי, נעוץ בתקשורת טובה בין בני הזוג, בתיאום הציפיות ובהסכמות ביניהם. לכן חשוב לעבור את התקופה בהידברות, בסיוע של אנשי מקצוע ובאופן שיאפשר לבני הזוג לקבל את ההחלטות הטובות והנכונות ביותר עבורם ועבור ילדיהם.    

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ולקבלת המדריך המקוצר לגישור גירושין

ככל שתדעו יותר על תהליך הגירושין, כך תנהלו אותו טוב יותר עבורכם ועבור ילדיכם. המדריך המלא לגישור בתהליך גירושין, נכתב עבור כל מי שרוצה לפתור את המחלוקות עם ההורה השני בדרך של דיאלוג ושיתוף פעולה ורוצה להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולוחמניים.

*ניתן לקבל את החוברת  בדוא”ל או בהודעת וואטסאפ.

× מענה מיידי
דילוג לתוכן