השאלה איך להודיע לילדים על הגירושין מעסיקה רבות כל זוג הורים אשר מחליט להתגרש. שני ההורים הנמצאים במצב משברי ומתקשים להתנהל כשורה בכל הקשור לעצמם באופן אינדיבידואלי, מבינים מהר מאוד שכל הימנעות מטיפול נכון בילדים בהקשר הגירושין, יוביל בהכרח לקושי רב יותר עבורם להתמודדות בהמשך הדרך. כלומר שככל שהילדים יהיו מלאים בחששות ובסימני שאלה, כך הם יקשו על ההורה המחפש בעצמו את התשובות. יתר על כן מחקרים רבים שנעשו בנושא מוכיחים, שילדים זקוקים לגבולות ברורים בעיקר במצבים לא ברורים. משכך, ככל שההורים יאפשרו לילדים להבין באופן ברור וודאי את מציאות חייהם החדשה ואת המציאות הפיזית הצפויה להתרחש בכל הקשור אליהם (זמני שהייה ואחריות הורית למשל), כך נפשם של הילדים תהיה שקטה יותר והם יהפכו לגורם תומך בהורים במקום לגורם מכביד.

איך להודיע לילדים על הגירושין ­­כללים עיקריים:

לשמור על אחידות המסר– חשוב לייצר חומת ודאות לילדים בכל הקשור למצבם המשפחתי. על מנת ולעשות זאת חשוב שכל מסר אותו ההורים מעבירים לילדיהם, יהיה מתואם ומוסכם עם ההורה האחר.

להודיע ביחד– על מנת ולשמור על אחידות המסר ועל מנת ולוודא ששני ההורים מבינים את זווית ראייתם של הילדים ויודעים איזה מענה יש לתת  לצרכים של ילדיהם, מומלץ לקיים את שיחת ההודעה כששני ההורים נוכחים בה. שיחות נפרדות עלולות לייצר פערי הבנה ופערי כוחות שיקשו על ההתמודדות.

איך להודיע לילדים על הגירושין
איך להודיע לילדים על הגירושין

לשמור על כבודו של ההורה האחר– חשוב שבכל הקשור להתנהלות מול הילדים בתקופת הגירושין, שני ההורים יימנעו מלהשמיץ ומלפגוע בכבודו ובשמו הטוב של ההורה האחר. את הכעסים כלפיי ההורה האחר יש לפתור מולו ובמידת הצורך בחדר גישור הגירושין.

להתכונן רגשית– השיחה עם הילדים היא שיחה קשה לכל המעורבים בה. אל תבצעו את השיחה על רגל אחת וכלאחר יד. הגיעו מוכנים נפשית והשאירו את הכעסים מחוץ לחדר. זהו הזמן של הילדים. היו שם בשביל הילדים ורק בשביל הילדים.

להכין תשובות לשאלות אפשריות– מאחר והשיחה עם הילדים היא שיחה בעלת חשיבות עליונה, מומלץ ששני ההורים יערכו חזרות וסימולציות לשיחה לפני שהם מקיימים אותה. במהלך החזרות מומלץ להעלות שאלות שייתכן והילדים ישאלו כמו למשל: איפה נגור? למה אתם מתגרשים? אתם עוד אוהבים אותי? וכדומה… חשוב לתת לכל שאלה תשובה כנה וברורה שתהיה מקובלת על שני ההורים ויחד עם זאת גם מובנת וברורה לילד בהתאם לגילו ולרמת יכולת ההבנה שלו.

מותר לסרב לתת תשובות– שיחות הודעה על גירושין של ההורים, יכולות בנקל להפוך לשיחות רגשיות בעלות ממד אינטימי ואישי ועלולות כתוצאה מכך לטשטש את הגבולות בין ההורה לילדו. חשוב לשמור על הגבולות הללו ולמנוע מצב שהילד יתחיל לחשוב שמעכשיו הוא מקבל סמכות של הורה או כמו הורה. על כן במידה והילד מתחיל לשאול שאלות אינטימיות או שאלות שלא ראוי שילד יתעמק בהן בשיחותיו עם הוריו, מותר לומר לילד הסקרן שההורים ידונו בשאלה הזו ובמידה שיראו לנכון הם ישתפו אותו בהחלטה. מותר להורים אם כן להגיד לילד שיש גבולות שהם לא מרשים שהילד יחצה בשום מקרה.

להתייעץ עם בעלי מקצוע- אם יש לאחד ההורים או לשניהם שאלות בנוגע לדרך הנכונה להודיע על הגירושין ו/או בנוגע לגירושין עצמם בכל הקשור לילדים, מומלץ בחום להתייעץ עם פסיכולוג ילדים ו/או מגשר גירושין אשר יוכלו לספק כלים טיפוליים ורגשיים להורים ולילדיהם.

לאהוב לחבק ללא תנאי– לאורך כל השיחה אמרו לילדיכם כמה אתם אוהבים אותם וכמה תמשיכו לאהוב אותם לעולמים. זהו הזמן הנכון להסביר ולהראות מהי אהבה ללא תנאי שלכם כלפיי ילדיכם.

 

לסרטון – איך לספר לילדים על הגירושין, לחצו כאן

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ולקבלת המדריך המקוצר לגישור גירושין

ככל שתדעו יותר על תהליך הגירושין, כך תנהלו אותו טוב יותר עבורכם ועבור ילדיכם. המדריך המלא לגישור בתהליך גירושין, נכתב עבור כל מי שרוצה לפתור את המחלוקות עם ההורה השני בדרך של דיאלוג ושיתוף פעולה ורוצה להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולוחמניים.

*ניתן לקבל את החוברת  בדוא”ל או בהודעת וואטסאפ.

× מענה מיידי
דילוג לתוכן