משרד המגשרים נדב נישרי מתמחה בליווי הורים שנמצאים בקונפליקט גבוה גם בעזרת תאום הורי במאמר זה תקבלו את כל המידע על תאום הורי הדרוש לכם

תאום הורי

פתרון קונפליקטים בנושאי הורות משותפת בבתים נפרדים

מהו תאום הורי?

תיאום הורי הוא תהליך לפתרון מחלוקות הנוגעות לגידול הילדים בין הורים גרושים או פרודים באופן הממוקד בטובת הילד, וכן מתן כלים לשיפור התקשורת הין ההורים לצורך מניעת מחלוקות עתידיות. תאום הורי מנוהל על ידי אנשי מקצוע מהתחום הגישורי, הטיפולי או המשפטי.

מתי ולמי מיועד התיאום ההורי?

התיאום ההורי מיועד להורים גרושים המתקשים ליישם את ההסכם שחתמו עליו ולהורים שנמצאים בהליכי גירושין ומתקשים לנהל תקשורת ביניהם המאפשרת טיפול מיטבי בילדים. פעמים רבות הקושי ביישום הסכם גירושין או הסכמות בין ההורים בהליכי גירושין, נובע מכך שבמצבים בהם הגירושין נעשים בשיח משפטי מאיים ולא בגישור, או כאשר יש הרבה דם רע ומתח רגשי בין ההורים, הם לא מצליחים לסיים את המלחמה ומוצאים כל הזמן דרכים וסיבות נוספות להילחם זה בזה. מלחמות שנעשות גם באמצעות הילדים ודרכם.

פעמים רבות הקושי ביישום הסכם הגירושין או ביישום הסכמות שהושגו לתקופת הביניים, עד לסיום הליך הגירושין, נובע מהעובדה שהסכמות אלה “הונחתו” על הצדדים, כתוצאה מהליך שיפוטי כזה או אחר או משיח משפטי שהתעלם מטובת הצדדים ומטובתם של הילדים. בנוסף, בזמן הליכי הגירושין, וכשהליכים אלה מתאפיינים במלחמה מתמשכת ביניהם המלווה במתח רגשי גבוה, קשה לצדדים לשים את המלחמה בצד, גם אם מלחמה זו נעשית באמצעות הילדים ודרכם, ומתעלמת משלומם של הילדים וטובתם.

מצבים נוספים שיכולים לדרוש תיאום הורי, הם מצבים בהם ההורים כתבו את הסכם הגירושין בעצמם או נעזרו לשם כך באנשי מקצוע לא מנוסים ולא כיסו את כל ההיבטים הנדרשים בהסכם הגירושין. במצבים כאלה עלולות לצוץ לאחר הגירושין סוגיות רבות שההורים לא חשבו עליהן מראש ולא מופיעות בהסכם, וכעת הם נתקלים בבעיות ביישומן ובחוסר הסכמות לגביהן.

הקונפליקטים יכולים לצוץ על רקע של חוסר הסכמות בנושאים כמו: איזה מעיל לקנות? לאיזה טיפול רפואי לפנות? כמה כל הורה צריך לשלם עבור אירוע בר/בת המצווה? לכמה זמן יכול ההורה השני לטוס עם/בלי הילד לחו”ל? או איחור בהחזרת הילד אל בית ההורה השני וכדומה. חוסר ההסכמות בנושאים אלה, בשילוב עם הרגשות הקשים בין הצדדים (אם הם לא נפתרו במהלך תהליך הגירושין), עלולים להתפתח ולגרור פניה למשטרה, להגשת תביעות אינסופיות לבית המשפט ולחוסר אונים של ההורים בכל הקשור לגידול ילדיהם המשותפים. לצערנו, במצבים אלה הילדים הופכים, בעל כורכם, לצד במאבקים אלה והנזק עבורם הוא בלתי הפיך. כשמצד אחד ההורים לא מסכימים, ומצד שני מדובר בסוגיות שבית המשפט אינו מעוניין לדון בהם, יש צורך בגורם מקצועי חיצוני, שיגשר בין ההורים גם לאחר חתימת ההסכם, תוך הדגשה של טובת הילד וצרכיו. כאן נכנס לתמונה המתאם ההורי.

 

מיהם המתאמים ההוריים?

אנשי המקצוע העוסקים בתיאום הורי יכולים להיות מטפלים משפחתיים, מגשרים, פסיכולוגים, מטפלים זוגיים, משפטנים או מומחים בהדרכת הורים, אשר עברו הכשרה מתאימה וצברו רקע, ניסיון וידע מקצועי עם משפחות בקונפליקט גבוה.  

מהן המטרות של תהליך התיאום ההורי?

 • לעזור להורים לפתור את המחלוקות ביניהם באופן שיהיה מקובל על שני הצדדים וכך לא יהיה קושי ליישם אותו.
 • לאפשר לילדים לחיות בשני בתים עם אווירה רגועה וליהנות מקשר תקין ומשמעותי עם כל אחד מההורים.
 • לתת להורים כלים לשיפור התקשורת ביניהם, לצורך פתרון קונפליקטים עתידיים ולהמשך שמירה על יחסים תקינים למען הילדים בטווח הארוך.

תיאום הורי מתבסס על שיטות כגון:

 • מתן מידע מפורט ומעמיק על הפגיעה הנגרמת לילדים כתוצאה מהאווירה הרגשית הקשה הנוצרת מהקונפליקט ומהדרך שבה ההורים נתפסים בעיניו כשהצדדים מדברים סרה אחד על השני מול הילדים.
 • סיוע בהבנה של התהליכים הרגשיים שעומדים בבסיס הקונפליקטים בין ההורים. זאת, במטרה לסייע בנטרול גורמים אלו בקבלת ההחלטות ולהרחבת יכולתם של ההורים להתפשר ולהתגמש במציאת פתרונות.
 • לימוד טכניקות יעילות ליישוב מחלוקות עתידיות ביניהם וקביעת מנגנונים מוסכמים לקבלת החלטות במצדים כאלה.

 

יתרונותיו של התאום ההורי

 • ü  מעבר ליתרונות שצוינו כבר (פתרון פרקטי של הבעיה לשביעות רצון שני הצדדים, הרגעת האווירה המתוחה בין ההורים ורכישת כלים לפתרון מחלוקות עתידיות) התיאום ההורי הוא דרך מהירה, נעימה וזולה משמעותית לפתרון הקונפליקטים לעומת פנייה לתביעות הדדיות בבית המשפט.

  ü  בנוסף, באמצעות תיאום הורי מועבר לילדים המסר המשמעותי והחשוב, שהוריו מסוגלים ורוצים להתחשב בצרכיו ולשתף פעולה לגביו. הילדים מבינים ולומדים שלמרות שהזוגיות בין הוריו הסתיימה, ההורות קיימת ומתפקדת היטב בשני בתים נפרדים.

  ü     הקלה בחומרת הקונפליקט ו”שחרור” כל אחד מהצדדים בעיסוק האינטנסיבי בבן/בת הזוג ממנו בחר להיפרד, תורמים לרווחתם הפסיכולוגית של ההורים ובכך תורמים בעקיפין גם לילד.

  ü   הצבת גורם מקצועי נייטרלי שייסע להורים להגיע להסכמות ביניהם כשטובת הילדים היא בראש סדר העדיפויות.

מתי פונים לתיאום הורי?

מומלץ לפנות לתיאום הורי כאשר קיים קונפליקט גבוה בין ההורים בנושאים הקשורים לילדים, בין אם ההורים כבר התגרשו או נמצאים במהלך תהליך הגירושין בגישור. תיאום הורי יכול להתבצע בהוראת בית משפט או מתוך בחירה חופשית של ההורים. חשוב לציין שבמהלך תהליך התיאום ההורי לא מתנהלים דיונים משפטיים בנוגע לילדים – זאת במטרה לאפשר להורים ללמוד לנהל דיאלוג שאינו מלחמתי ולקחת אחריות הורית משותפת על ילדיהם.

כיצד מתנהל תהליך תיאום הורי?

שלב 1 – פנייה לתיאום הורי: הפנייה לתיאום הורי יכולה להיעשות ביוזמת ההורים, או כתוצאה מהפניה של בית המשפט. שימו לב – אם התהליך נעשה ביוזמת בית המשפט, התהליך איננו נשאר חסוי והמידע שנמסר בו מתועד.

שלב 2 – פגישות אישיות: בתחילה ייפגש המתאם ההורי עם כל אחד מההורים בנפרד, על מנת להבין מהן הסוגיות מנקודת מבטו של כל אחד מההורים ומהם הקשיים איתם הוא מתמודד. במקרים מסוימים ייפגש המתאם ההורי גם עם הילדים בשלב זה (בכפוף להסכמת ההורים או לאחר קבלת הנחייה מבית המשפט).

שלב זה יכול להתקיים גם בשיחות טלפוניות או בשיחות וידאו.

שלב 3 – פגישות משותפות: לאחר הפגישות האישיות וככל הניתן נערכות פגישות משותפות של המתאם עם שני ההורים. בפגישות אלה נערך תיאום ציפיות בנוגע לתהליך, וכן מוגדרות מטרות ויעדים משותפים. לאחר מכן דנים בסוגיות העומדות בין ההורים ולגביהן יש למצוא פתרונות. כאשר לא ניתן לקיים את המפגשים עם שני ההורים כתוצאה מהמתח הרב ביניהם, יקיים המתאם את המפגשים עם כל אחד מההורים בנפרד.

שלב זה יכול להתקיים גם בשיחות טלפוניות או בשיחות וידאו.

שלב 4 – מציאת פתרונות: במהלך הפגישות המשותפות, המתאם מעמיק ביחד עם ההורים בסוגיות השונות, מדגיש את נקודת מבטם של הילדים, וביחד עובדים על מציאת פתרונות אפשריים לבעיות. כל הסכמה בין ההורים נרשמת ושניהם חותמים על ההסכמות אליהן הגיעו. לרוב נמשך התהליך כ- 15-20 פגישות, בהן ההורים מצליחים ללמוד את המודל ולקבל ביחד החלטות המיושמות בשני הבתים ומול הילדים. המדד הטוב ביותר להצלחת התהליך, הוא הגעה להסכמות בסוגיות שהועלו בתחילת התהליך וכן שינויים חיוביים בהתנהגותם ורווחתם של הילדים.

מה ההבדל בין תאום הורי לשיטות אחרות של פתרון מחלוקות בין הורים?

ההבדל בין תיאום הורי להדרכת הורים

ההבדל המרכזי בין שתי השיטות טמון בעוצמת הקונפליקט בין ההורים. כאשר הקונפליקט הוא קל יחסית, ממוקד בנושא מסוים ולרוב התקשורת בין ההורים היא חיובית והם מצליחים לשתף פעולה ברוב הנושאים, מתאימה הדרכת הורים. לעומת זאת, כאשר מדובר בקונפליקט גבוה והתקשורת בין ההורים מאוד סוערת, הם לא יצליחו לקחת אחריות על רגשותיהם ומעשיהם, וכדי לסייע להם בכך נדרש מודל עבודה שונה מזה שמתבצע בהדרכת הורים. בתיאום הורי עובדים עם מודל וטכניקות ייחודיות שמסייעות להורים לתקשר, לשתף פעולה ולקבל יחד החלטות מתוך ראיית טובתם של הילדים.

תהליכי טיפול הם לרוב תהליכים ארוכי טווח, שמטרתם לסייע לכל אחד מההורים להתבונן פנימה, ודרך ניתוח של העבר להבנות מחדש את תפיסות עולמם ורגשותיהם כדי להביא לשינוי התנהגותי. לעומת זאת, תהליכי תיאום הורי הם תהליכים קצרי טווח, שמתמקדים באופן מעשי בשאלות הנוגעות לצרכי הילדים ולא לצרכי ההורים.  כמובן ששני התהליכים יכולים להתקיים במקביל וההורים יכולים רק להרוויח מכך.

ההבדל בין מתאם הורי לפקידי סעד לסדרי דין

בעוד שפקידי הסעד פועלים יחד עם הרשות השופטת, ותפקידם לתת המלצות לבית המשפט לגבי משמורת והסדרי ראיה – המתאמים ההוריים נכנסים לתמונה לאחר שכבר התקבלו החלטות שיפוטיות לגבי נושאים אלה, ותפקידם לעזור להורים לקבל את ההחלטות ולעמוד בהן. בנוסף, תהליך התיאום ההורי הינו חסוי, בעוד שפקידי הסעד נדרשים להגיש דוחות לבית המשפט בכדי לגבות את המלצותיהם.

ההבדל בין תיאום הורי וגישור

הגישור הוא הליך שמלווה את ההורים לאורך כל תהליך הגירושין, ומטרתו לסייע להם להגיע להסכמות בכל הנושאים שצריכים להילקח בחשבון כאשר נפרדים (לוגיסטיים, רכושיים, כלכליים, חינוכיים ועוד). בין הנושאים הללו נמצאים גם הנושאים הקשורים לתכנון ההורות, ולהורים ניתנת מלוא השליטה וההשפעה לקבל החלטות לגביהם. תיאום הורי, לעומת זאת, מיועד להורים שלא פנו לגישור וקיבלו מבית המשפט החלטות בנושא הילדים ולפחות אחד מהצדדים לא מרוצה מהן. במצב כזה מתעורר הקונפליקט, שכן להורים לא היתה יכולת השפעה על ההחלטות, ולכן נכנס המתאם ההורי לתמונה, שמטרתו לסייע להורים לקבל החלטות אופרטיביות שיהיו בכל זאת מוסכמות על שניהם. בתהליך התיאום הורי מיושמים כלים גישוריים.

ההבדל בין תיאום הורי וטיפול

תהליכי טיפול הם לרוב תהליכים ארוכי טווח, שמטרתם לסייע לכל אחד מההורים להתבונן פנימה, ודרך ניתוח של העבר להבנות מחדש את תפיסות עולמם ורגשותיהם כדי להביא לשינוי התנהגותי. לעומת זאת, תהליכי תיאום הורי הם תהליכים קצרי טווח, שמתמקדים באופן מעשי

בשאלות הנוגעות לצרכי הילדים ולא לצרכי ההורים.  כמובן ששני התהליכים יכולים להתקיים במקביל וההורים יכולים רק להרוויח מכך.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× כתבו לי
דילוג לתוכן