המדריך המלא לבחירת מגשר מתאים עבורכם. המדריך כתוב בצורה קצרה וברורה. חובה לקרוא לפני שמתחילים בתהליך גישור.

השאלה איך בוחרים מגשר היא השאלה החשובה ביותר בתחילת הליך הגישור שלכם. במאמר זה אסביר בצורה מפורטת וברורה כיצד תוכלו לוודא שאתם בוחרים במגשר המתאים והמנוסה ביותר עבורכם. את המידע אתם יכולים לקבל בקריאה בעמוד זה או בצפייה בסרטון הווידאו המצורף.

כדי לבחור מגשר יש לשים לב לשלושה אלמנטים חשובים: ניסיון המגשר, החיבור עם המגשר ותפיסת העולם של המגשר:

חשיבות ניסיון המגשר בהליכי גישור גירושין – הליכי גישור גירושין הם הליכים מורכבים הדורשים הבנה במגוון היבטים של הגירושין ובהם היבטים רגשיים, משפטיים ותרבותיים שונים. ככל ולמגשר יש ניסיון רב יותר כך הוא יוכל לעזור לכם להגיע לפתרונות יצירתיים יותר ולהסכמים המתאימים לכם יותר.

השכלה רלוונטית של המגשר – מבחינה רשמית כדי להיות מגשר יש לעבור קורס גישור בסיסי קצר בן 60 שעות בלבד. מובן מאליו שלמגשרים שהשכלתם מסתכמת בקורס בסיסי זה, חסרים כלים רבים שיעזרו להגיע להסכמות במקרה שהגישור יעלה על שרטון. על כן חשוב לוודא שלמגשר יש את מלוא ההכשרה הנדרשת. מבחינתי ההשכלה הנדרשת היא פרקטיקום בגישור גירושין או שהיה ליווי ממגשר מקצועי בתחילת הדרך (מומלץ לשאול מי היה המגשר המלווה). כמו כן רצוי שלמגשר יהיה תואר שני ביישוב סכסוכים. מבחינת השכלה משפטית חשוב שהמגשר יכיר את החוקים והפסיקות הרלוונטיות היום ושעבר הכשרה מקיפה בנושא.

האם המגשר הוא עורך דין? למרות התפיסה השגויה  הרווחת, מגשרים אינם חייבים להיות עורכי דין. אמנם לעורכי דין יש יתרון בידע בכתיבת הסכמי גירושין אך לעיתים קרובות הם נעדרים ידע נדרש בהיבטים הרגשיים והמורכבות האנושית של הגירושין. משכך אני מציע שלא להסתפק בתעודת עורך דין אלא לוודא שהמגשר עבר הכשרה נוספת ושיש לו כלים נוספים מעולם הרגש ויישוב הסכסוכים בהסכמה.

מגשר שיודע לכתוב הסכם גירושין בעצמו – בסיום תהליך הגישור תקבלו מהמגשר הסכם גירושין מלא המשקף את ההסכמות עליהן הגעתם בגישור. חשוב שההסכם ישקף את ההסכמות שהושגו בדרך שמובנת לכם ולאחרים ושלא יהיו פרצות. מגשר שאינו יודע לכתוב הסכמי גירושין או שמעביר אתכם לעורך דין שיכתוב עבורכם את ההסכם, צריך לגרום לכם לתהות על רמתו המקצועית ועל שיטת עבודתו.

חיבור עם המגשר – הבחירה במגשר היא בחירה לחיים. המגשר שתבחרו ייחשף לסודות הכמוסים ביותר שלכם ולרצונות ולצרכים החשובים לכם ביותר. על כן חשוב מאוד שתרגישו בנוח עם המגשר ושתבטחו בו במאה ועשרים אחוזים. במקרים בהם אחד הצדדים לא מרגיש בנוח עם המגשר, הגישור ייתקע והתוצאה לא תהיה מיטבית.

תפיסת העולם של המגשר – לכל מגשר תפישת עולם משלו. ישנם מגשרים המנסים להוביל את הגישור לכיוון המתאים אליהם, ישנם מגשרים אשר ינסו לכוון את הגישור לקראת הסכם תבניתי על פיו הם פועלים וישנם מגשרים המאמינים שזכותם של ההורים המתגרשים לקבל כל החלטה המקובלת עליהם ואשר עונה על צרכיהם וצרכיי הילדים. משכך מאמינים אותם מגשרים (ואני ביניהם) שהמגשר חייב להיות נקי מדימויים ומתפישות עולם קודמות אשר עלולות לגרום לו להשפיע על הגישור.

זמינות המגשר – חשוב לוודא שהמגשר יכול לפגוש אתכם בזמנים הנוחים לכם (בוקר, צהריים וערב).

 קירבה למקום המגורים שלכם – מומלץ למצוא מגשר שיוכל לקבל אתכם במשרד הקרוב למקום המגורים שלכם.

מגשר או מפשר – הבנת ההבדל בין גישור ופישור מאוד חשובה כשבוחרים מגשר. בעוד שמפשר יצמצם את הפתרונות לכאלה המוכרים מעולם המשפט, מגשר יעזור לצדדים למצוא פתרונות יצירתיים מעולמם הפרטי של הצדדים. מאחר ובסופו של דבר ההסכמות שיושגו צריכות להתאים למציאות החיים של המשפחה הספציפית, בהליכי גירושין עדיף לפנות למגשר ולא למפשר .

איך יודעים שבחרתם במגשר הנכון?

הדרך הטובה ביותר לבחור מגשר ולוודא שבחרתם במגשר המתאים עבורכם היא לפגוש מספר מגשרים ולראיין אותם. באופן אישי אני מאמין שבבחירת המגשר אתם משפיעים משמעותית על הליך הגישור שלכם ולכן חשוב שתהיו בטוחים במגשר אותו אתם בוחרים. לאחר שתפגשו מספר מגשרים תוכלו להרגיש מיהו המגשר המתאים עבורכם ומכאן לבחור את המגשר הנכון לכם.ס

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× כתבו לי
דילוג לתוכן