בגידה- האם זה הסוף?

בגידה מהווה רעידת אדמה עבור בן הזוג הנבגד. מישהו חדר לקודש הקודשים של הברית הזוגית חלל אותה וטמאה. זהו אחד המשברים הגדולים ביותר שהיחיד ניצב בפניו והוא אחד הקשים והמאתגרים ביותר. גבולות הזוגיות נפרצים בבת אחת, חל משבר אמון קשה ויש הרגשה שהקרקע נשמטת מתחת רגליהם- נמצא כי סוד עומד בניהם. בני הזוג נכנסים למערבולת מסחררת, שבה אחד הצדדים נחשב שקרן ולא אמין ואילו הצד השני נתפס כקורבן ופגוע. הזוג לא יודע מהי הזהות הזוגית שלו. הוא יודע שכל מה שהיה עד עכשיו לא יכול להמשיך ולהתקיים, אלא הוא מצריך התערבות ושינוי. צריך משהו חדש בזוגיות הזאת. האם השינוי יהיה בכיוון של פירוק הזוגיות, או שיבנה משהו חדש ובריא יותר במרקם הזוגי. ההתאוששות ממעשה הבגידה הינה איטית ומלווה סבל בר יתואר לשני בני הזוג.

בגידה
בגידה

הבגידה כמוה כפעמון אזעקה. היא “מעירה” את בני הזוג ומצביעה כי משהו פגום במערכת. למעשה יש לראות בבגידה סמן שאי אפשר לשמור על מה שקיים עכשיו בניהם והם חייבים להשיר מבט ולערוך אומדן מחדש – כיצד ממשיכים מכאן. היא מצביעה על כך שהזוגיות צריכה לעבור שינויים ועדכונים.
כל קשר זוגי מתחיל בשלב ההתאהבות, שהינו זמן של שיכרון חושים והתמזגות אחד בשני. אך תקופה זו חולפת תוך מספר חודשים. בני הזוג צריכים לעבוד על הקשר בניהם. הם צריכים לקבוע את ה”אני הזוגי ” שלהם, דרך עבודה קשה הדורשת השקעה והתפשרות. זהות זו צריכה להתאים עצמה כל הזמן לשינויים במערכת. לדוגמא, הולדת ילד, התפתחות מקצועית. זוג שלא ער לשינויים ואינו משקיע בעדכון המערכת מוצא עצמו בקשר לא מסופק, כאשר אחת הדרכים להתמודד עמה היא בגידה.

ניתן למיין את הסיבות לבגידה ל-3 גורמים עיקריים:

סיבות אישיות– קשיים אישיים הקשורים לחוויות חייו של אדם כמו אדם המרוכז בעצמו, נמנע מאינטימיות וחש צרוך רב בהאדרה ובשבחים.
סיבות הקשורות לנסיבות חיים– משבר אישי בעובר האדם כמו פיטורים, מוות במשפחה, שמביאים את האדם לשנות את מרכז הכובד בחייו.
סיבות הקשורות בזוגיות– ריחוק הולך וגובר בן בני הזוג, קונפליקטים רבים, חוסר פרגון והערכה, תחושת בדידות גדולה, חוסר סיפוק מיני.

כאשר הבגידה נובעת מסיבות אישיות, קשה מאוד להתגבר עליה. אולם אם הבגידה נובעת מנסיבות חיים, או קשורה לזוגיות. יש צורך לערוך חשיבה מחדש כדי להחליט איך ממשיכים מכאן. יש לנסות להבין מה אומרת הבגידה. האם זה פעמון המבשר את הסוף של חיי הנישואין, דהיינו- גירושין. או שזה פעמון אזעקה שמעיר את בני הזוג לתיקון הקשר וחידוש הברית הזוגית. שני בני הזוג צריכים להבין כי החוזה הישן נפרץ ואינו תקף עוד, מאחר והוא לא סיפק את צרכיהם.
בשלב גילוי הבגידה, בני הזוג חשים סערת רגשות , בן הזוג הנבגד מרגיש קורבן ואילו בן הזוג השני חש אשמה והשפלה. בטיפול זוגי לאחר שנותנים מקום לסערת הרגשות ומגיעים למצב של “קלו המים”. בודקים מה משמעות הבגידה עבור כל אחד מהם, מהם המניעים לרומן. רק לאחר מכן מנסים להתמקד האם נתן לשפר את המערכת הזוגית. עבודה זאת מאפשרת לסיים את “הנישואין הראשונים” ולעבוד על חוזה ל”נישואין חדשים”, או אולי סיום הנישואין הנוכחיים בגירושין.
אלכסנדר דיומא אמר “כבלי הנישואין הינם כבדים כל כך שדרושים שניים לשאתם ולפעמים שלושה, אולם אף אחד לא רוצה שבנישואין שלו יהיה משא נוסף”. לכן יש לעבוד קשה ולדאוג שרק שניים יישאו את משא הנישואין מתוך רצון, אהבה ובחירה.
כתבה: ד”ר רונית כהן זמורה
מטפלת זוגית ומשפחתית.

השאר תגובה

להתגרש בשלום

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם