גירושין בשיתוף פעולה הינו הליך גירושין המשלב בין עולם המשפט לעולם הטיפולי. במסגרת הליך גירושין בשיתוף פעולה, מסתייעים בני זוג הנמצאים בהליכי גירושין, בצוות מומחים המלווים אותם לכל אורך התהליך ועד  סופו. הנחת המוצא של הליך גירושין בשיתוף פעולה היא שקיימים פערי כוחות בין הצדדים המתגרשים ועל כן יש צורך להיעזר בבעלי מקצוע אחרים שיהיו ניטרליים ויפעלו מתוך חשיבה והיגיון ולא מתוך אמוציות ורגשות סוערים. צוות המומחים מורכב מבעלי מקצוע המתמחים בהליכי גירושין מזווית ראייה שונה. בעלי המקצוע העיקריים אשר לוקחים חלק בהליך גירושין בשיתוף פעולה הם: עורכי דין, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים כלכליים וכמובן מגשרי גירושין.

במהלך הליך הגירושין בשיתוף פעולה, נפגש צוות המומחים יחד עם הצדדים ובפגישות צוות ללא נוכחות הצדדים, ומוליך את הצעדים קדימה בהתאם לדרך בה רואה צוות המומחים את התהליך.

לכל אחד אחד מבעלי המקצוע הלוקחים חלק בהליך הגירושין בשיתוף פעולה תפקיד משלו:

עורכי דין- עורכי הדין בהליך גירושין בשיתוף פעולה מייצגים את הצדדים במסגרת ההליך עצמו ולא יכולים לייצג את הלקוח במידה וההליך נכשל ומגיע לבית המשפט. תפקידם של עורכי הדין לייצג את הצד במהלך הדיונים, להגדיר יחד עמו מהם המטרות והאינטרסים החשובים לו, לפעול להשיג את המקסימום עבורו ולוודא שהצעדים שהוא עושה אכן ייטיבו עמו. תפקידם של עורכי דין בהליך גירושין בשיתוף פעולה שונה מתפקידם של עורכי דין המייצגים בהליכים בבית המשפט, מאחר ובהליך גירושין בשיתוף פעולה עורכי הדין הם חלק מהצוות הכולל המלווה את התהליך ומשכך הם רואים את התמונה בראייה מרחבית ועל כן גם מחפשים את הפתרונות שיהיו מתאימים גם לצד השני.

מטפלים- המטפלים בהליך גירושין בשיתוף פעולה הם פסיכולוגים ו/או עובדים סוציאליים אשר עוזרים לבני הזוג להתמודד עם ההיבטים הרגשיים של הגירושין והפרידה. המטפלים משוחחים עם הצדדים ועוזרים להם להבין ולהתמודד עם הקשיים שלהם, של הצד השני ושל ילדיהם.

מטפלים בילדים- מטפלים המתמחים בטיפול בילדים לוקחים חלק בתהליך במידה ויש צורך לשים את האינטרסים של הילדים על שולחן הדיונים. במקרים מסוימים כאשר ההורים לא מצליחים להבין מהי טובת הילדים ומערבים את טובתם האישית יחד עם טובת הילדים, ייתכן וקול חיצוני אשר ייצג את הילדים, יוכל לעזור להבין את התמונה המלאה והנכונה.

יועצים כלכליים- יועצים כלכליים עוזרים לזוג המתגרש לייצר תקציב ריאלי להמשך חייהם תוך מציאת פתרונות אפשריים ומוסכמים לחלוקת הרכוש והכספים אשר נידונים בחדר הגישור.

יועצים אחרים- במידה ויש צורך מצד צוות המומחים המלווים ו/או מצד בני הזוג להיעזר ביועץ חיצוני נוסף, הדבר אפשרי בכפוף לכך שהיועץ החיצוני יעמוד בכללי הליך הגירושין בשיתוף פעולה ובכללי האתיקה הדרושים מאלו הלוקחים בו חלק.

מתי פונים לגירושין בשיתוף פעולה- כאשר בני הזוג המתגרשים לא מצליחים לייצר תקשורת אפקטיבית ביניהם ולאחר שעברו הליך גישור שלא צלח. מומלץ לפנות להליך גירושין בשיתוף פעולה על מנת ולמצות את הדרכים האפשריות לפתרון המשבר והגעה להסכם גירושין סופי מחוץ לכותלי בית המשפט.

יתרונות וחסרונות בהליך גירושין בשיתוף פעולה לעומת הליך גישור גירושין

 גירושין בשיתוף פעולהגישור גירושין
מחיר

הליך גירושין בשיתוף פעולה הינו הליך יקר יותר מהלך גישור גירושין מהלך והוא מצריך תשלום למספר בעלי מקצוע בעוד בהליך גישור גירושין משלמים למגשר בלבד.

באופן ממוצע הליך גירושין בשיתוף פעולה עולה כ-30,000 ₪ לשני הצדדים
תשלום למגשר בלבד בגובה 8,000 עד 15,000 ₪ בממוצע סה"כ
זמן הגעה להסכםבממוצע חצי שנהבממוצע חודש וחצי עד שלושה חודשים
מי מנהל את התהליךצוות המומחיםבני הזוג בעצמם יחד עם המגשר
שליטה בתהליךשפה משפטית וטיפוליתשפתם של בני הזוג המתגרשים
סודיותכל צוות המומחים חתום על סודיות ומודע לכל הפרטים האינטימיים הנוגעים לצדדיםרק המגשר יודע מה קורה בעולמם של הצדדים.
מי מייצר את הפתרונותבדרך כלל הפתרונות מגיעים מצוות המומחיםהפתרונות מגיעים מהצדדים בעזרתו של המגשר ובמידת הצורך תוך כדי קבלת ייעוץ ממומחה בתחום הנדון.
מתי מומלץבמידה וגישור לא מצליחתמיד עדיף ללכת לגישור בשלב ראשון

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן