הסכם שלום בית ולחלופין גירושין הוא הסכם המאפשר לבני זוג השוקלים להתגרש, להגיע להסכם גירושין ולשלב בו פרק שלום בית המגדיר כיצד לא מתגרשים

מה קורה כאשר בני זוג מגיעים לגישור גירושין אך מגלים שלאחד מהם או לשניהם אין ביטחון שגירושין הם הדבר הנכון לעשות באותה עת או שאחד מהם כלל אינו רוצה להתגרש? הסכם שלום בית ולחילופין גירושין יכול לתת את המענה למצבים אלו. לעיתים קרובות אני מגלה במהלך גישורי גירושין, שאחד מבני הזוג לא רוצה להתגרש ואילו השני שכביכול יזם את הגירושין, עושה זאת מתוך תחושה של חוסר ברירה אחרת. במקרים אלו ובמקרים אחרים בהם עולה השאלה – האם הגירושין הם הצעד הנכון לבני הזוג? ניתן להיעזר בתהליך הגישור על מנת ולתת מענה לשתי השאלות הגדולות שעל הפרק: איך יראה הסכם גירושין (אם מתגרשים) וכיצד מוצאים את הדרך שתימנע את הגירושין?

לאחר ששיח הגירושין נכנס לתוך חייהם של בני הזוג, קשה מאוד לעצור את רכבת השאלות והתהיות בנוגע להסכם הגירושין והחיים שיהיו לכל אחד מבני המשפחה לאחר הגירושין. על מנת ולאפשר לבני הזוג המעוניינים לשמור על הנישואין לאחר שהתחיל שיח על גירושין; יש לייצר וודאות ולענות על כל השאלות שעלולות לייצר פחד וחשש אצל כל אחד מהצדדים: שאלות כלכליות, שאלות רכושיות, שאלות הנוגעות לביטחונם, חינוכם ובריאותם של הילדים ועוד… כל אלו הן שאלות קשות המטרידות אנשים הנמצאים בהליכי גירושין באופן טבעי. מענה מפורט ומציאותי על כל אחת מהשאלות הללו ואחרות, יפחית מעוצמת החששות ויביא לתחושת רגיעה שתעזור להחזיר את הזוגיות למסלול של פתרון בעיות ולא אל סוף הדרך.

איך מתנהל הליך גישור להשגת הסכם שלום בית ולחלופין גירושין?

השגת הסכם שלום בית ולחלופין גירושין יכול להתחיל בפרק הגירושין או בפרק השלום בית בהתאם לדינמיקה הקיימת בין בני הזוג. בדרך כלל הנוהג הוא להתחיל בפרק הגירושין על מנת ולהסיר את ענני החשש והפחד מהגירושין ועל מנת ולאפשר קיום דיאלוג ממקום יותר שקט ורגוע. בפרק שלום הבית שיחל לאחר הדיון בהסכם הגירושין.

כפי שנעשה בכל גישור גירושין, העיסוק בפרק הגירושין כולל שיחות פרטיות ומשותפות עם בני הזוג, מיפוי הנושאים שעל הפרק והבאת בני הזוג לכדי הסכמה על הסוגיות השונות. בשונה מהליכי גישור גירושין “רגילים”, כאשר ההסכם הוא הסכם – שלום בית ולחלופין גירושין, נוטים בני הזוג לנהל את השיח בצורה יותר חיובית ומכבדת אחד כלפיי השני. זאת במחשבה ובתקווה שבסופו של דבר פתרון השאלות הפרקטיות בגירושין, יביא לשיפור הקשר הרגשי והזוגי ויציל את הנישואין.

לאחר שמסתיימות השיחות על פרק הגירושין, מתחיל השיח על שלום הבית. במסגרת הגישור לשלום בית, מעלים בני הזוג את הרצונות והציפיות שלהם אחד מהשני במסגרת חיי נישואין מתוקנים. בצורה ברורה ופשטנית, נקבעים כללי התנהגות שיהוו עוגן ליצירת מציאות חיים אחרת, טובה יותר, בנישואין. בין היתר יכולים בני הזוג להעלות לדיון שאלות כגון: כל כמה זמן יוצאים לפעילות חווייתית לבד בלי הילדים (דייט שבועי / חודשי), איך מדברים אחד עם השנייה? מהם כללי ההתנהגות, הנימוס והכבוד שכל אחד מהצדדים דורש מהשני? האם הולכים לטיפול זוגי? אם כן מהו אורך הטיפול ומהי המחויבות של כל אחד מבני הזוג לטיפול הזוגי? מה קורה אם מישהו מפר הסכמה שהושגה בגישור? האם יש סנקציה מוסכמת?

גישור להסכם שלום בית ולחלופין גירושין מסתיים כאשר פרק הגירושין ופרק שלום הבית מסתיימים ולשני הצדדים יש תמונה מלאה כיצד יראו הגירושין (אם יהיו גירושין) ומה צריך כל אחד מהם לעשות כדי להשיג שלום בית. ההבנות שהושגו בגישור מועלות על הכתב ומוכנסות לתוך הסכם כתוב המועבר לאחר אישור בני הזוג, לחתימה ואישור בבית המשפט לענייני משפחה.

 למידע נוסף על תהליך הגישור להסכם גירושין ולהסכם שלום בית ולחלופין גירושין לחצו כאן.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× כתבו לי
דילוג לתוכן