רבים נוטים לבלבל בין הליך הגישור להליך פישור, זאת למרות ההבדל הגדול שביניהם. הליך גישור מוצלח הוא הליך המאפשר לשני הצדדים לצאת ממנו בתחושת ניצחון ועם תחושה שהשיגו אף יותר ממה שביקשו. הליך גישור מוצלח משמש במקרים בהם הייתה בעבר מערכת יחסים בין הצדדים, ככלי לחידוש הקשר ויצירת מקורות רווח חדשים בעתיד. כאשר מדובר על סכסוכי משפחה וגירושין יתרונו של הגישור בעזרת מגשר גירושין, בשיפור מערכת היחסים אף גדול יותר.

פישור
פישור

הליך הפישור לעומתו, מאלץ את הצדדים בסכסוך להתפשר ולוותר על דרישותיהם הראשוניות ועל הצרכים והאינטרסים החשובים להם. בפישור כל אחד מהצדדים נאחז בדרישות שמבחינה אובייקטיבית לא ניתנות להתקיים בו זמנית. הליך פישור הינו הליך מאוד שכיח כאשר כבר הוגשו כתבי טענות לבית המשפט. בית המשפט נוהג להעביר להליך פישור תיקים אזרחיים שסכום התביעה בהם עולה על 50,000 ₪. תיקים אלו מועברים להליך המהו”ת שמוכר כהליך גישור אך בפועל הוא הליך פישורי במהותו. ההסבר לכך שהוא שבמקרים בהם הצדדים כבר השקיעו זמן וממון בניסוח כתבי טענות וכבר התכווננו בראייתם לקראת הכרעה של צד ג’ בסכסוך (השופט), הם יתקשו מאוד לחשוב על פתרונות יצירתיים לבעיה כפי שהיו נדרשים לעשות בגישור. על כן בפגישתם עם מפשר לאחר שהוגשו כתבי הטענות, יבחן כל אחד מהצדדים את התוצאה המתקבלת עבורו, לא על סמך האינטרסים האמתיים שלו והאם הם מתקיימים או לא, אלא לעומת הסכום שנכתב בכתב התביעה ובכמה הוא התרחק ממנו בתום הליך הפישור.

לדוגמא כששני הצדדים דורשים את מלוא התמורה הכספית שתתקבל ממכירת הנכס: אילו ילכו הצדדים לבית המשפט ויבקשו מהשופט שיחליט בעבורם, תהיה התוצאה שתתקבל במקרה “הטוב” כזו שתתיר רק את אחד הצדדים מרוצה לאחר שקיבל את מלוא העוגה אך בכל מקרה תימנע המשך מערכת היחסים בין הצדדים בעתיד לבוא. מאידך אם יפנו לפישור ימצאו את עצמם הצדדים מתפשרים על חלקם בעוגה וככל הנראה יגיעו לפתרון המחלק את העוגה בדרך שאינה רצויה לשני הצדדים וזאת מתוך מחשבה שעדיפה ציפור ביד משתיים על העץ. בגישור לעומת זאת יעזור המגשר לצדדים לבחון אפשריות להשקיע את הסכום ולייצר ממנו הכנסות נוספות אשר יתחלקו ביניהם ובכך יגדילו הצדדים את שווי העוגה ובסופו של דבר ירוויחו יותר משתכננו בתחילת הדרך.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן