גישור גירושין מרחוק (divorce through video conference)

מה קורה כאשר בני זוג המעוניינים להתגרש (divorce) מתגוררים במרחק רב זה מזו? מה קורה כאשר אחד הצדדים מתגורר במדינה אחת והאחר במדינה אחרת? מה ניתן לעשות כאשר זוגות מתגרשים לא מוכנים לשבת יחדיו באותו חדר? דווקא במקרים בהם בני הזוג לא יכולים להגיע לאותו המקום ובאותו הזמן, יש יתרון גדול לפניה לגישור גירושין.

גישור גירושין בין בני זוג המתגוררים במרחק רב זה מזו נעשה באמצעות שיחות Skype (שיחות וידאו דרך המחשב) בשילוב פגישות אישיות ומשותפות באופן פיזי (במידת הצורך והאפשר). השימוש בשיחות Skype בגישור, מאפשר לי כמגשר גירושין, לתת מענה מקיף ואישי לכל אחד מהצדדים. פעמים רבות גיליתי במהלך גישורים שערכתי דרך הSkype, שכאשר כל אחד מהצדדים נמצא בביתו הפרטי ובחדרו האינטימי, ומשתף אותי, בכל הדברים החשובים לו לעצמו ולילדיו, גדלה  היכולת שלי לעזור להגיע להבנות ולהסכמות שיאפשרו להורים ולילדיהם, לחיות חיים טובים יותר מעתה ואילך.

מהם היתרונות של גישור גירושין מרחוק?

לגישור גירושין מרחוק ישנם יתרונות רבים. חלק מהיתרונות זהים לאלו הקיימים בכל תהליך גישור גירושין לעומת הליכי גירושין בבתי המשפט. חלק אחר של היתרונות ייחודי לגישורים הנעשים דרך שיחות הSkype.

להלן רשימה חלקית של יתרונות גישור גירושין מרחוק דרך הSkype:

שומרים על שיתוף פעולה בין ההורים – תהליך גישור  גירושין דרך הSkype מאפשר להורים להמשיך ולגדל את ילדיהם בשיתוף פעולה גם לאחר הגירושין. זאת תוך צמצום הקושי של ההורים לתקשר ולדבר בתקופת הגירושין המורכבת.

divorce
through video conference

זמינות וגמישות בזמנים – השימוש בשיחות Skype מאפשר לי לשוחח עם כל אחד מבני הזוג בשעות הנוחות לו. זאת ללא קשר להפרשי השעות בין ישראל (בה אני נמצא) למדינה בה הוא מתגורר. פעמים רבות גישרתי בין בני זוג שמקום מושבו של אחד מהם בארה”ב והשני יושב בישראל. בעזרת ה-Skype  התקיימו השיחות בשעות הנוחות לכל אחד מהם (בבוקר או בערב).

חיסכון ניכר בעלויות – גישור גירושין מרחוק דרך הSkype, אינו מצריך את בני הזוג לצאת מביתם ובוודאי שלא לטוס למדינה אחרת. עלות הגישור נקבעת לפי כמות השעות אשר נדרשו בפועל כדי להגיע להסכם גירושין. עלותו הממוצעת של הליך גישור גירושין מרחוק נמוכה בעשרות אחוזים מהליכי גירושין הנעשים בבתי המשפט בעזרת עורכי דין.

הגישור נערך באנגלית ובעברית בהתאם לנוחות שלכם  ניתן לקיים את הגישור הן בעברית והן באנגלית בהתאם לשפה המועדפת על כל אחד מהצדדים.

הגעה להסכם בזמן קצר –  גישור גירושין מאפשר הגעה להסכם גירושין או להסכם שלום בית ולחלופין גירושין, בזמן קצר באופן יחסי לעומת תהליכי גירושין הנעשים בבית המשפט. תהליך גישור גירושין ממוצע אורך כ-10 שעות גישור בממוצע. שעות אלו פזורות בדרך כלל על פני חודש או חודשיים בהתאם לצורכי הצדדים. 

שומרים על הילדים – גישור גירושין מאפשר להורים לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבור ילדיהם. בגישור מצליחים ההורים לגבש הסכמות בכל הנוגע לחינוך, בריאות ודרך הגידול של הילדים. במסגרת תהליך הגישור אנו מגדירים מהן המטרות של כל אחד מהילדים בנוגע לילדים. לאחר שהמטרות האישיות מוגדרות מצליבים בין המטרות של שני ההורים ובונים מהן מטרות משותפות אשר ישמשו כמצפן להסכמות שיוכנסו להסכם הסופי.

סודיות ואינטימיות – תקופת הגירושין היא תקופת משבר לשני הצדדים ומשכך היא מאלצת אותם להתמודדות עם היבטים רגשיים מורכבים במקביל לעיסוק בשאלות הטכניות שעל הפרק (זמני הורות, אחריות הורית, קבלת החלטות, מזונות וכו’). היותו של הגישור סודי וחסוי מאפשרת חופש פעולה וחופש דיבור לשני הצדדים מאחר והם יודעים שדבריהם והצעותיהם לא יוכלו לשמש כנגדם במקרה של כישלון הגישור וכניסה להליכים בבית המשפט.

אין בירוקרטיה – תהליך גישור גירושין חוסך התעסקות בבירוקרטיה ובניירת מיותרת. מתוך השיחות שננהל דרך הSkype יתקבלו בסיום התהליך הסכמות אשר יהיו מקובלות על שני הצדדים. את אותן ההסכמות שהשגנו בגישור גירושין מרחוק אני אהפוך להסכם גירושין אשר יקבל תוקף מבית המשפט לענייני משפחה או מבית הדין הרבני.

מקבלים ביטחון בעתיד לבוא – תהליך הגישור גירושין מאפשר לשני הצדדים לראות אל מעבר לתקופת האבלות ולייצר לשניהם מהלך חיים תקין ובטוח לאחר הגירושין.

מתמודדים בצורה טובה עם הקשיים הרגשיים של הגירושין – תהליך גישור גירושין מאפשר לשני הצדדים לבטא את הקשיים הרגשיים אותם הם חווים במהלך תקופת הגירושין. העיסוק בגירושין אינו סובב רק סביב עניינים טכניים, מדובר בתקופה מורכבת וקשה הדורשת תעצומות נפש רבות. במסגרת תהליך הגישור מקבל כל אחד מהצדדים את ההזמנות ליצור לעצמו את התנאים הנוחים עבורו להחלמה והבשלה לקראת הגירושין ולקראת העתיד לבוא.

איך מתנהל גישור גירושין מרחוק?

שלב א’ פגישת ההכרות – את תהליך גישור גירושין מרחוק אני מתחיל כמו כל גישור בשיחת הכרות עם שני הצדדים. מבחינתי מטרות שיחת ההכרות הן: לתת את כל המידע שאני יכול לבני הזוג יחד באותו הזמן (כדי למנוע תחושת אי שוויון או חוסר בניטרליות שלי כמגשר) ולזכות באמון של שני הצדדים. רק לאחר ששתי המטרות הושגו ולאחר שהתקבלה הסכמה של שני הצדדים להתחיל בגישור, נוכל להתחיל בתהליך הגישור גירושין. כאשר בני הזוג לא מתגוררים באותו אזור תתקיים הפגישה הראשונה דרך ה-Skype או בשיחת ועידה טלפונית.

נדב נישרי מגשר

שלב ב’ הכרות והגדרת יעדים – מטרת שלב ההכרות והגדרת היעדים היא לעזור לכל אחד מהצדדים להגדיר מהן המטרות שלו מהגישור ומהן התנאים שלו להצלחה. שלב זה יכול להתקיים בהתאם למקרה הפרטני, הן בפגישה משותפת עם שני הצדדים או בפגישה נפרדת בה אני משוחח באופן פרטי עם כל אחד מהם (הכל כמובן דרך הSkype).

שלב ג’ מתחילים לעבוד – לאחר שמוגדרות המטרות של כל אחד מהצדדים באופן פרטני אפשר להתחיל ולגבש הסכמות שיכנסו לתוך הסכם הגירושין. תוך כדי שיחות משותפות ושיחות פרטיות עם כל אחד מהצדדים, אני עוזר להם לגבש הסכמות שיהיו מקובלות על שניהם. אותן הסכמות נוגעות לכל ההיבטים הקשורים לגידול הילדים בעתיד, ליציבות כלכלית לשני ההורים, לקביעת זמני הורות ואחריות הורית, לסוגיות חלוקת רכוש ומימון הוצאות הילדים (מזונות ומדור) ונושאים נוספים אשר הנדרשים לפתרון בהווה וכאלו העלולים ליצור קשיים ומחלוקות בעתיד לבוא.

שלב ד’ סיכום – לאחר שמושגות ההסכמות אני עובר עם שני הצדדים על ההסכמות אשר הושגו ומוודא יחד איתם שלא נותרה אבן שלא נהפכה ושאין חורים הדורשים מענה.

שלב ה’ הכנת ההסכם – שלב הכנת ההסכם דורש מספר ימים בהם אני מרכז את כלל ההסכמות עליהן הגיעו הצדדים ומשלב אותן בתוך הסכם גירושין או הסכם שלום בית ולחלופין גירושין. לאחר שההסכם מוכן אני שולח אותו דרך הדוא”ל לבני הזוג בו זמנית ונותן להם את הזמן הדרוש לקוראו לעומק.

שלב ו’ אישור ההסכם – לאחר שמתקבלים הערות ותיקונים (במידה ויש כמובן), אני מכין את הנוסח הסופי להסכם ושולח אותו לבני הזוג יחד עם טופס הנדרש לאישור ההסכם.

איך מאשרים הסכם גירושין כאשר הצדדים לא נמצאים באותה מדינה או רחוקים זה מזו?

באופן רגיל כאשר בני הזוג מתגוררים בישראל הם יכולים לבחור אם לאשר את ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. הסמכות לאשר את ההסכם באופן פורמאלי נתונה לשני הערכאות הללו (סמכות מקבילה). לעומת זאת כאשר אחד מבני הזוג או שניהם אינם מתגוררים בישראל יוגש הסכם הגירושין לאישור בבית הדין הרבני. זאת מאחר וניתן להיעזר ברבנים נציגים של בית הדין הרבני אשר נמצאים במדינה בה נמצא כל אחד מבני הזוג. על מנת ולאשר את ההסכם יידרשו אם כן בני הזוג להגיש את ההסכם לנציג בית הדין הרבני הקרוב אליהם ולפעול בהתאם להנחיותיו. התהליך הינו קצר ויעיל.

להתגרש בשלום

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות

מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

הוידיאו החודשי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם