גישור – כל מה שאתם צריכים לדעת

מה זה גישור?

גישור הוא תהליך לפתרון מחלוקות בהסכמה בין אנשים. הייחוד הוא שהפתרון אליו מגיעים בסיום התהליך הוא פתרון המוסכם על כל הצדדים ושהוא מושג בהסכמה ולא בכפייה, זאת בשונה מהליכים משפטיים, בהם את התוצאה הסופית קובע שופט או דיין.

מיהו המגשר?

במהלך תהליך הגישור עוזר המגשר הניטרלי, לצדדים ליצור דיאלוג ביניהם, להבין את האינטרסים המשותפים להם. ואלו המנוגדים ועוזר בהעלאת רעיונות יצירתיים שיגדילו את העוגה ויאפשרו לצדדים לקבל אף יותר משציפו לקבל בתחילת הסכסוך.

למי מיועד גישור?

גישור עוזר בעיקר במקומות בהם בין הצדדים שנמצאים כיום בסכסוך הייתה מערכת יחסים חיובית בעבר או שיש להם אינטרס למערכת יחסים חיובית בעתיד. דוגמאות בולטות ליתרונות התהליך נמצא למשל: בגירושין כאשר ההורים נדרשים לשתף פעולה בגידול הילדים גם לאחר הגירושין או בסכסוכים עסקיים בהם לצדדים יש אינטרס לשתף פעולה גם בעתיד.

מהם היתרונות של תהליך גישור?

זמן תאום קצר ביותר – ניתן לתאם מהיום להיום. מהרגע שהתגלע הסכסוך ניתן לקבוע  פגישה עם הצד השני אצל המגשר ולהביא  לפתרון מוסכם. והרי ידוע שככל שהדברים נפתרים מוקדם יותר, כך יהיה הפתרון קל, יצירתי ומהיר הרבה יותר מאשר במקרים בהם התחילו הליכים משפטיים ונשלחו מכתבי איום בתביעה.

אורך התהליך קצר ביותר – תהליך ממוצע נמשך מספר שעות בלבד. סכסוך שנמשך שנים בבתי המשפט נפתר בתוך מספר שעות הפזורות על פני מספר ימים או שבועות לכל היותר.

עלות כספית נמוכה – הליך הגישור זול לאין שיעור מהליכים משפטיים. עלות תהליך גישור בגירושין תנוע בין 6000 ש”ח ל- 18,000 ש”ח (תלוי במשך הגישור). עלות זו כוללת את עלות הכנת הסכם גירושין או הסכם שלום בית ולחלופין גירושין.

אין בירוקרטיה – בהליך הגישור אין צורך בהגשת מסמכים וניירות עמדה בשלב הראשון ולעיתים בכלל לא. הליך גישור בנוי על הידברות בין בני אדם כך שכל שנדרש להביא לגישור זה את עצמכם יחד עם הרבה אופטימיות.

סודיות וחיסיון מלאים – בשונה מתהליכים משפטיים המתנהלים בבתי המשפט, כל הנעשה בגישור חסוי ולא ניתן להשתמש בו מחוץ לחדר הגישור. זהו יתרון עצום לכל מי שרוצה לשמור לעצמו את סודותיו ולא לשתפם ברבים.

שומרים על מערכת היחסים תקינה – הליכים משפטיים מוציאים את הרע שבאדם. השפה המשפטית מחדדת ומקצינה את המחלוקות ומובילה לניכור וכעס בין צדדים שבעבר היו שותפים, בני זוג או חברים טובים. הגישור  לעומת זאת מחזק את המכנה המשותף הרחב בין הצדדים ועוזר להם לחזק אותו. לאחר שנבנה בסיס משותף חזק קל יהיה למצוא פתרון יצירתי המוסכם של כל הצדדים.

 שליטה מלאה על החיים – בגישור הצדדים הם אלה שמחליטים ולא אף אחד אחר. זאת בשונה להליכים משפטיים בהם אדם אחר (שופט או דיין) יקבעו את גורלם של האנשים גם בניגוד לרצונם.

פתרונות יצירתיים שמגדילים את העוגה – השיח המשפטי אינו יכול להכיל את המחשבה שמתוך המחלוקת והמשבר יצמחו שיתופי פעולה. הגישור לעומת זאת רואה את המשבר כהזדמנות לשיפור מערכת היחסים. סל הפתרונות שבגישור אינו מוגבל בזמן, מקום ולצדדים המעורבים.

איך הופכים למגשר מקצועי

על מנת ולהפוך למגשר מקצועי יש ללמוד קורס גישור בסיסי באורך 60 שעות (10 מפגשים) שבו נלמדים יסודות הגישור ומקבלים הבנה על תהליך הגישור בצורה יותר מעמיקה. לאחר שמסיימים את הקורס הבסיסי ניתן להמשיך למסלולים המקצועיים של הגישור לפי תחומי התמחות. מגשרים שרוצים לעסוק בגישור גירושין יכולים להמשיך לקורס פרקטיקום בגישור גירושין, מגשרים שרוצים לעסוק בתחום הגישור הארגוני יכולים להמשיך לקורס גישור ארגוני, מגשרים שרוצים לעסוק בגישור אזרחי יכולים להמשיך לקורס פרקטיקום בגישור אזרחי ועוד.

למידע נוסף על קורסי גישור מקצועיים אתם מוזמנים להיכנס לאתר בית הספר לגישור של נדב נישרי.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× כתבו לי
דילוג לתוכן