ליווי אישי בגירושין על ידי מגשר

מה המשמעות של ליווי אישי בגירושין הניתן על ידי מגשר

ההבנה שעלי להתחיל לתת שירותי ליווי אישי בגירושין לאנשים שנקלעו למאבקים משפטיים אלימים, התרחשה כאשר התקשר אלי חבר יקר וביקש להיפגש ולהתייעץ עמי בנוגע לתהליך הגירושין בו הוא נמצא. בגלל הדחיפות הרבה ששמעתי בקולו, נפגשנו כבר ביום שלמחרת אצלי במשרד. הסיפור שסיפר לי חברי הטוב היה דומה לסיפורים כואבים רבים אחרים ששמעתי לצערי לאורך השנים. מדובר בסכסוך גירושין שנמשך כשנה. שני ההורים עדיין חיים באותו בית אך לא מדברים כלל וכלל (מהחשש שהאחר יקליט אותם). שלושת הילדים (5,8 ו -13) איבדו את היכולת לתפקד בצורה נורמטיבית. שלושתם חזרו להרטיב במיטה, חוו ירידה ביכולת הלימודים והפכו לאלימים כלפיי ילדים אחרים. תמונת המצב שתיאר לי החבר הייתה איומה ונוראה.
שאלתי איך המצב התדרדר עד כדי כך? התשובה שנתן החבר לא הפתיע אותי. עורכי הדין גרמו לשני ההורים לפעול ליצירת מציאות שתראה שהם הורים טובים יותר מההורה האחר. בין היתר ניתנו המלצות להזניח את הבית כדי להראות שהאחר אינו מתפקד, לייצר ריבים קולניים בכוונה, לצמצם שעות בעבודה כדי להראות ירידה בשכר לצורך מו”מ עתידי, לבצע פעולות ללא הסכמת הצד השני בבית המשותף כדי להראות חזקה, לקחת את הילדים לזמן רב ככל האפשר לבד בלי ההורה האחר (מבלי לעדכן אותו קודם לכן), לאסוף עדויות ולייצר סיטואציות בהן שכנים ומכרים יראו את הצד השני מתנהג כאחוז אמוק. גישה זו בה המליצו עורכי הדין הלוחמניים לנקוט, התעלמה לחלוטין מההיבטים הרגשיים ומהנזקים שייגרמו להורים ולילדים כתוצאה מפעולות אלו. 

בשלב זה של המאבק כבר הבין החבר, שכל שעניין את עורכי הדין במקרה היה לחדד מחלוקות לצורך יצירת מנופים משפטיים ולמקסם את הרווח הכלכלי ממלחמת הגירושין הזו. הוא סיפר לי שהדברים שקרו בשנה האחרונה, גרמו לו לאבד את התום שהיה לו. הוא הבין שיש עולם שכולו אלימות ושקרים ולצערו הוא נקלע לתוכו. בשלב מסוים ביקשתי מהחבר שיעצור את התיאורים. אני מכיר את הילדים הללו והמחשבה על הנזק שנגרם להם על ידי ההורים (כן שני ההורים אחראים) היה בלתי נסבל עבורי.

בהמשך השיחה נתתי לחברי כלים מעולם הגישור וניהול הסכסוכים. הראיתי לו שמלבד הטקטיקות המשפטיות האלימות על פיהן פעלו שני ההורים בהמלצת עורכי דינם, ישנן גם דרכים אחרות לפתרון מחלוקות מסוג זה. דרכים שעורכי דין “שוכחים” לציין או לא מכירים. שיטות פעולה אלו מגיעות מתחומי מחקר שונים לגמרי מהשיח המשפטי: שיטות פסיכולוגיות, סוציאליות, גישוריות, ניהול מו”מ, אנתרופולוגיות, נוירולוגיות, ביולוגיות ועוד. מכל תחומי המדע הללו ניתן לקבל כלים מאוד יעילים שיעזרו למנוע מלחמות גירושין בטרם השיח יהפוך למשפטי ואלים.
השיחה עם החבר הפילה לי אסימון וגרמה לי לעשות מעשה. מאז ומעולם, כאשר פנו אלי בני זוג המעוניינים להתגרש או שנמצאים במשבר בזוגיות, אני התעקשתי שהפגישה הראשונה תתקיים בנוכחות שני הצדדים. זאת במטרה להתחיל ולבסס אמון כבר בשלב הראשון ולהימנע ממצב בו אחד הצדדים אינו מרגיש איתי בנוח מאחר ופגשתי בעבר את הצד השני ללא ידיעתו. כלל זה הוא כלל חשוב עבורי ואני אמשיך להקפיד עליו. אך מה קורה כאשר מדובר באנשים שנמצאים בסכסוך שכבר הסלים והגיע לשיח המשפטי? 

ובכן, לאנשים שנמצאים במצב זה ורוצים באמת ובתמים לסיים את המלחמה המשפטית ולייצר מערכת יחסים נורמטיבית עם ההורה האחר, אני אשמח לעזור בליווי אישי ולתת להם כלים שאינם קיימים בשיח המשפטי השכיח.
השרות אותו אני מציע כולל פגישות שבועיות, דו שבועיות, חודשיות וטלפוניות בהתאם לצורך. נגדיר מטרות ארוכות וקצרות טווח, ננתח את ההתנהלות מול ההורה האחר ונבחן דרכים לייצר תקשורת אפקטיבית בין ההורים. 

אנשים שפונים אלי לצורך שירות זה צריכים לדעת מראש שגישת העבודה שלי היא לחפש תמיד את הפתרון שיביא את התוצאה הטובה ביותר לשני הצדדים. זאת במטרה לייצר פתרונות יציבים וארוכי טווח. אנשים שמחפשים לפגוע או לנקום בצד השני לא ימצאו בי שותף לדרך.
במסגרת השירות אוכל לשלב בעלי מקצוע נוספים שיוכלו לעזור למצוא את הדרך לפתרון בהתאם לתפישת עולמם. בין יתר היועצים עימם אני עובד תמצאו פסיכולוגים, מטפלים רגשיים, עובדות סוציאליות, מומחים בניהול מו”מ, כלכלנים ואחרים.

אז אם אתם נמצאים במאבק גירושין שהפך לאלים משפטית ואם אתם מחפשים עזרה לצאת מהסבך, אתם מוזמנים להתקשר למשרדי ולתאם פגישת ייעוץ ובניית תכנית אסטרטגית ראשונית.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× כתבו לי
דילוג לתוכן