החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה

החוק להסדר התדיינות  בסכסוכי משפחה תשע”ה- 2014 חוקק במטרה “לסייע לבני זוג ולהורים וילדיהם ליישב סכסוך משפחתי ביניהם בהסכמה ובדרכי שלום, ולצמצם את הצורך בקיום התדיינות משפטית, מתוך התחשבות במכלול ההיבטים הנוגעים לסכסוך ובטובתם של כל ילדה וילד.”

בהתאם לחוק, בני זוג המבקשים להתגרש או בני זוג שהתגרשו ומבקשים לדון בנושאים שעולים לאחר הגירושין (המפורטים בחוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה), נדרשים טרם הגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, לפנות בשלב הראשון ליחידות הסיוע שליד בתי המשפט.

על מנת לעשות זאת עליהם להגיש בקשה ליישוב סכסוך, שאותה הם יכולים לקבל ממזכירות בית המשפט לענייני משפחה או מאתר האינטרנט של בית המשפט לענייני משפחה. לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך בני הזוג המבקשים להתגרש מוזמנים לפגישה ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט לצורך קיום פגישת מהו”ת (מידע היכרות ותיאום). פגישת המהו”ת תתקיים בזמן שייקבע על ידי יחידות הסיוע שליד בתי המשפט בהתאם לעומד הקיים בהן, אבל לרוב לא יאוחר מ- 45 ימים לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך.

במסגרת פגישת המהו”ת ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט, יפגשו בני הזוג עם העובדות הסוציאליות העובדות ביחידות הסיוע. תפקידן של העובדות הסוציאליות ביחידות הסיוע בהקשר זה הוא להסביר לבני הזוג את ההשלכות של הליך הגירושין ושל כל עניין אחר בסכסוך המשפחתי עליהם ועל ילדיהם, מבחינה משפטית, רגשית, חברתית וכלכלית ולהציג להם מהן האפשרויות העומדות בפניהם. האפשרויות שיוצגו בפני בני הזוג המתגרשים הם: טיפול זוגי, גישור גירושין, גירושין בשיתוף פעולה, או המשך התדיינות בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. הטיפול הזוגי והן גישור הגירושין יכולים להיעשות בתוך יחידות הסיוע על ידי עובדת סוציאלית שהוכשרה לכך ביחידות הסיוע, או באופן פרטי מחוץ ליחידות הסיוע שליד בתי המשפט.

בני הזוג המתגרשים מחויבים להשתתף בעד ארבע פגישות מהו”ת, ולאחריהן עליהם להחליט כיצד ימשיכו. אם ההחלטה של בני הזוג היא להמשיך בהליך הגירושין אזי – האם להמשיך בהליך גישור שבו יוכלו לעצב את האופן בו יתגרשו או להגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ולהעביר את האחריות לקבלת ההחלטות בעניינם לידיו של שופט בבית המשפט לענייני משפחה או דיין בבית הדין הרבני. 

זוהי הדרישה המחייבת במרבית התביעות  שמוגשות בענייני גירושין, הורות וילדים, לקראת גירושין וגם לאחר הגירושין, למעט מספר חריגים וביניהם הגשת בקשה לאישור הסכם גירושין. כאשר מדובר בהגשת בקשה לאישור הסכם גירושין, ההליך מועבר ישירות לבית המשפט לענייני משפחה לקביעת מועד דיון אצל שופט לאישור ההסכם ואין צורך להגיש בקשה ליישוב סכסוך או לפנות תחילה ליחידות הסיוע שליד בתי המשפט.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

לשיחת ייעוץ ראשונית ולקבלת המדריך המקוצר לגישור גירושין

ככל שתדעו יותר על תהליך הגירושין, כך תנהלו אותו טוב יותר עבורכם ועבור ילדיכם. המדריך המלא לגישור בתהליך גירושין, נכתב עבור כל מי שרוצה לפתור את המחלוקות עם ההורה השני בדרך של דיאלוג ושיתוף פעולה ורוצה להימנע מהליכים משפטיים יקרים ולוחמניים.

*ניתן לקבל את החוברת  בדוא”ל או בהודעת וואטסאפ.

× מענה מיידי
דילוג לתוכן