דמי המזונות שישולמו לאחר הגירושין נועדו על מנת ולכסות את הוצאותיהם הישירות של הילדים ואת ההוצאות הנדרשות על ידי שני ההורים לצורך גידולם התקין של הילדים. מכאן שעל מנת ולקבוע מהם דמי המזונות הנכונים, יש להבין ולהגדיר בשלב הראשון מהו התקציב הנדרש מההורים לגידול הילדים  וכיצד צריך יהיה לנהל את התקציב לאחר הגירושין. עצם העיסוק סביב חישוב וקביעת דמי המזונות, יוצר כמעט תמיד קושי ותחושת אי נעימות בהליך הגירושין לשני ההורים. הצורך התהליכי של כל אחד מההורים לשתף ולוא במעט, את ההורה האחר בהוצאותיו הפרטיות בביתו שלו, מייצר באופן טבעי קושי ומעלה כעסים. ישנם מספר מודלים שיאפשרו לזוג המתגרש להגיע לנוסחה מתאימה ולמספר סופי שיהיה מקובל על שני הצדדים. אין חובה להיצמד לאחד מהמודלים הללו אך הם בהחלט יכולים לשמש כמראי כיוון לצורך גיבוש המתווה הנכון לכל זוג מתגרש.

מתבססים על נתונים ותקציב ריאליים

כאשר ההורים המתגרשים מצליחים לשתף אחד את השני בצרכיהם הכלכליים לאחר הגירושין ולנהל שיח ודיאלוג סביב הוצאות הילדים, הם יכולים לבנות תקציב שנתי הצופה פני עתיד, בכל הקשור להוצאות גידול הילדים. הוצאות אלו כוללות את כלל ההוצאות השוטפות הנדרשות לצורך גידול הילדים. לאחר שיוגדרו ההוצאות הנחוצות לגידול הילדים, ידרשו ההורים להתייחס ליכולות הכלכליות של כל אחד מהם ומכאן לחשב כמה רוצה, יכול וצריך כל אחד מההורים לממן מתוך הוצאות הילדים הנדרשות.

על מנת ולחשב את עלות גידול הילדים הצפויה, תוכלו לקבל במסגרת הליך הגישור לגירושין, טבלת חישוב הוצאות משפחה בהליך גירושין שתעזור לכם לייצר מציאות ברורה לעצמכם ולהורה השני.

מהו עושים כשחסר כסף?

לעיתים קרובות קורה, שאחד ההורים או שניהם נמצאים בקשיים כלכליים. כדי להתמודד עם מקרים אלו נדרשת חשיבה יצירתית והרבה גמישות בין ההורים. לכן חשוב מאוד לנהל את השיח במקרים אלו איתנו בגישור.

בין יתר האפשרויות הקיימות אפשר למשל, להחליט בגישור על מודל מזונות מודולארי, על פיו בשנים ראשונות יהיה סכום המזונות נמוך או גבוה יותר ובשנים הבאות הוא יהיה גבוה או נמוך יותר. זאת בהתאם לנעשה בשנים שחלפו.

אפשרות אחרת היא שאחד ההורים יקבל על עצמו את האחריות לשלם את מלוא או חלקם של דמי המזונות שצריך לשלם ההורה האחר. אפשרות זו יכולה להתקיים כמובן רק כאשר ישנה היכולת הכלכלית ויחד עמה גם הבנה ושיתוף פעולה מלא בין ההורים המתגרשים. לקיחת האחריות על התשלום יכולה להיות בדרך של מתנה או הלוואה בהתאם להסכמת ההורים.

אפשרות שלישית לדוגמא היא למצוא את הדרכים להגדיל את הכנסת ההורה שמרוויח פחות. זה יכול להיות למשל בדרך של מימון לימודים או גיבוי נוסף בשעות בהן ההורה צריך לעבוד.

כאשר חסר כסף למחייה, אין פתרונות קסם ולכן חשוב שיתוף הפעולה בין ההורים.

הוצאות חריגות

 בעוד דמי המזונות הקבועים מתייחסים לעלות החודשית השוטפת הנדרשת לגידול הילדים, תמיד יהיו הוצאות נוספות ויוצאות דופן שלא ניתן לצפות מראש. טיפולי שיניים, רופאים פרטיים, טיפולים פסיכולוגיים ועוד. בכל אלו צריכים להתחלק בין ההורים בהתאם להסכמות אליהן יגיעו בהליך גישור הגירושין שלהם. במסגרת הסכם הגירושין חשוב יהיה להגדיר איך מקבלים החלטות על הוצאות חריגות? איך מתחלקים בעלויותיהן? ובאילו תנאי תשלום הם יועברו?

טיפים נוספים

הגדירו מועדי תשלום ברורים– חשוב להגדיר באיזו תאריך יועברו דמי המזונות ולאיזה חשבון בנק.

נסחו נכון את אמירותיכם בהקשר לדמי המזונות- דמי המזונות אינם שייכים לאיש מההורים. דמי המזונות הם של הילדים בלבד. הורה שדורש מההורה האחר לשלם לו ולא מזכיר שהכסף משמש לצרכי הילדים, עלול לגרום להורה האחר להרגיש נסחט וכתוצאה מכך להתנהל בעקשנות חסרת תועלת. הזכירו להורה השני שאתם רק הצינור להעברת הכספים לילדים וכך תגבירו את הסיכוי לזכות בשיתוף פעולה מצדו.

חשבו על הדיון סביב המזונות כישיבת תקציב בחברה עסקית– ישיבות תקציב הן רע הכרחי. אין אדם שאוהב אותם, אך בכל זאת הן חייבות להתקיים אחת לתקופה כדי שהחברה תוכל להתנהל כיאות. גם בישיבות תקציב בחברה עסקית יש מחלוקות וכעסים בין המחלקות השונות. ברם בסוף הוויכוח חוזרים המתדיינים לעבוד יחד בשיתוף פעולה. נסו להתייחס לדיון על המזונות באותה דרך ותגלו שאחרי הדיון ההורה האחר ימשיך להיות השותף שלכם להמשך הדרך.

הגדירו במדויק מה כוללים דמי המזונות ומה הם לא כוללים– אל תשאירו מקום לספק לגבי הוצאה מסוימת שעלולה לבוא בעתיד.

אל תתנו לכסף לנהל לכם את הרגשות- נכון זה קשה ונכון שבלתי נתפס לשבת מול האדם שהיה האהוב שלכם עד לפני רגע וכעת אתם צריכים לדבר על כסף כשני אנשי עסקים ממולחים. זכרו ששניכם מפוחדים ושניכם חוששים לעתידכם ולעיתים מתוך הפחד והחשש נאמרות מילים קשות שלא באמת מתכוונים אליהן. נסו שלא להגיב לכל התקפה ולכל השמצה או ערעור בכם. שמרו על קור רוח ונשמו עמוק. בסופו של דבר יהיה פתרון ויהיו דמי מזונות מוסכמים. הבה נוודא רק שבסופו של דבר כשיגיע היום, תוכלו להמשיך ולתקשר בצורה חיובית זה עם זו.

מסכימים שלא להסכים

 כאשר לא ניתן או שאין רצון מצד אחד ההורים או משניהם, להגדיר תקציב ברור לגידול הילדים, יכולים ההורים לקבוע סכום שרירותי שיהיה סכום המזונות שיועברו בכל חודש לגידול כל אחד מהילדים. סכום זה יידרש להיות ריאלי ומציאותי אחרת עלול יהיה אחד ההורים למצוא את עצמו במצוקה כלכלית וסכום המזונות שנקבע לא יכובד. על כל המשתמע מכך.

 

חשבון משותף להוצאות הילדים

 במקרים בהם התקשורת בין ההורים המתגרשים סבירה ויש ביניהם תיאום והסכמה בכל הקשור לגידול הילדים, הם יכולים לפתוח חשבון בנק משותף אשר יוקדש לצרכי הילדים ולשם הם יעבירו את חלקם בהוצאות הילדים עליהן סיכמו מראש. כל הוצאות הילדים כולל תשלומים בהוראת קבע וכאלו שניתן לשלם באשראי, יורדו מתוך החשבון המשותף כך שהפיקוח והשקיפות יהיו מרביים. כלי זה מאפשר לכל אחד מההורים לדעת בכל רגע נתון לאן הולכים דמי המזונות ולמה הם משמשים.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן