נסטינג – מדריך מפורט לשיטה החדשנית

בעולם הגירושין מייצג המונח נסטינג (קינון בעברית), מצב בו לילדים יש בית אחד קבוע וההורים הם אלו שעוברים בין הבית הקבוע לפתרון דיור אחר (בית חלופי) בהתאם לזמני השהייה. במאמר זה אשתף אתכם בהרחבה בכל הנוגע ליתרונות וחסרונות הנסטינג ואתן מספר טיפים וכלים שיעזרו להפוך את התקופה לנוחה לכל בני המשפחה.

אפשרויות המגורים בנסטינג

כאשר ההורים בוחרים בנסטינג הם יכולים לפעול באחת הדרכים הבאות בנוגע לסידורי הלינה ביניהם:

בית משותף ובית חלופי – כאשר שני ההורים שוכרים יחד בנוסף לבית המשותף גם יחידת דיור או דירה קטנה שתתאים עבורם בלבד ותיקרא הבית החלופי. הבית החלופי ישמש רק את ההורים והילדים לא ילונו בו.

בית משותף ושני בתים חלופיים – כאשר כל אחד מההורים מחזיק יחידת דיור או דירה אחרת רק בעבורו ולא חולק בה עם ההורה האחר.

בית משותף בלבד – כאשר לכל אחד מההורים אפשרות ללון בזמן שהוא בלי הילדים בבית של חברים או קרובי משפחה ולכן אין צורך לשכור בית חלופי.

כאשר לאחד ההורים יש פתרון למגורים בזמן שהוא בלי הילדים, ניתן להסכים שהבית החלופי ישמש רק את ההורה שאין לו היכן לשהות בזמן שהוא בלי הילדים.

 

יתרונות שיטת הנסטינג

קביעות לילדים – בשונה מהמצב השכיח בו בכל יום הילדים נמצאים בבית אחר (הבית שלהם ושל אמא והבית שלהם ושל אבא), בנסטינג יש לילדים בית אחד ממנו הם הולכים בבוקר למוסדות הלימודים ואליו הם חוזרים בסיום המסגרות.

זמן להתרגל לסידור החדש – שיטת הנסטינג מאפשרת להורים ולילדים להתרגל לחלוקת האחריות החדשה בין ההורים בהתאם לזמני השהייה. הניסיון מראה שכמה חודשים של נסטינג גורמים למעבר לשני בתים להיות חלק יותר מאחר וההורים כבר התרגלו לזמני השהייה.

ההורים ממשיכים לגבות אחד את השני – הורה שעד הפרידה נהג להישאר עד מאוחר במשרד וכעת נדרש לצאת מוקדם 2-3 פעמים בשבוע, יוכל לבצע את השינוי בהדרגה ותוך כדי שההורה השני מגבה אותו (כמובן בהסכמה מראש).

חסכון כספי – כאשר לשני ההורים יש אפשרות להתגורר אצל בני משפחה או חברים, או כאשר ההורים יכולים לשכור יחידת דיור קטנה ולהתגורר בה בזמן שהם בזמן שהם בלי הילדים (שיטת המיטה החמה), אזי עלות הנסטינג תהיה נמוכה מעלות אחזקת שתי דירות שכל אחת מהן מותאמת להורה ולילדים.

מצב זמני וגמיש – נסטינג יכול לפעול רק כל עוד שני ההורים מרוצים מהמצב. ברגע שאחד ההורים אומר “די” הנסטינג יכול להסתיים. מרבית ההורים שפעלו בשיטה זו, עשו זאת למשך מספר חודשים ספורים.

תרגול מערכת יחסים חדשה וחברית בין ההורים – השינוי בדפוס הפעולה בין ההורים שמתרחש כאשר מתחיל הנסטינג, גורם באופן טבעי לשינוי בדרך בה מתקשרים ההורים ביניהם. אם עד כה הייתה התקשורת בין ההורים מאוד אמוציונאלית (בעיקר בתקופה שקדמה לפרידה) הרי שבמהלך הנסטינג יכולים ההורים לתרגל תקשורת עניינית וטכנית הנוגעת אך ורק לילדים ואינה מערבת את המערכת הזוגית בין ההורים.

זמן לבחינה מחודשת של היחסים – ניתן לראות את הנסטינג כמעין פיילוט לגירושין וחיים בשני בתים שונים. הדבר מאפשר להורים להיות גרושים בלי להיות גרושים. לבדוק האם הם באמת רוצים פרידה או שמא פשוט היו צריכים זמן בנפרד כדי לצבור כוחות לקראת המשך עתיד זוגי משותף. כאשר זהו המצב מומלץ מאוד להכין הסכם שלום בית ולחלופין גירושין.

 

חסרונות הנסטינג

חוסר פרטיות – במהלך תקופה הנסטינג ממשיכים ההורים לחלוק בחדר השינה (אלא אם יש בבית שני חדרי שינה נפרדים) ובשטח המשותף שבבית (מטבח, סלון, שירותים וכו’). הדבר מייצר קושי לשני ההורים להתמודד עם תקופת האבל שעובר כל אחד מההורים לאחר הפרידה.

מקבע אי אמון – כאשר אין בין ההורים אמון ותקשורת טובה עלול הנסטינג לקבע את תחושת חוסר האמון, בעיקר כאשר אחד ההורים אינו מקיים את התחייבויותיו ומצפה שההורה השני יגבה אותו ללא קבלת הסכמה מראש. מקרה שכיח הוא של ההורה שהתרגל להגיע מאוחר הביתה במהלך הנישואין וממשיך בכך גם בימים בהם הוא אחראי על הילדים. מצב זה מאלץ את ההורה השני להשלים את החסר במקום ההורה הנעדר על כל המשתמע מכך.

לקיחה כמובן מאליו את הצד השני – כאשר הורה לא עומד בהתחייבויותיו בתקופת הנסטינג, הוא גורם להורה השני לחוש שצרכיו אינם נלקחים בחשבון. תחושה זה תוביל לסיום פרק הנסטינג במהירות ולאיבוד כל יתרונות השיטה.

שינוי בלי שינוי – כאשר ההורים לא עומדים בזמני השהייה ומגיעים לבית המשותף באופן תדיר מדי גם בזמן השהייה של ההורה האחר, נוצרת תחושה אצל הילדים וההורים שבעצם לא הייתה פרידה ומדובר בשלב חולף. הדבר יכול ליצור בלבול וקושי. 

דורש תיאום בין ההורים – כמו בדירת שותפים כך גם בזמן הנסטינג צריכים ההורים להיות מתואמים בניהול השוטף של הבית ובכל הקשור לקניות אוכל, ניקיון, אחזקה וכו’. כאשר התקשורת בין ההורים טובה ויש ביניהם כבוד הדדי ואכפתיות הם יצליחו להתגבר על המכשולים ולהתנהל בשיתוף פעולה. מאידך כאשר אלו אינם קיימים תהפוך כל פעולה לתאום עם הצד השני לקושי ולאתגר.

תקופת הנסטינג נחשבת לתקופה מאוד מורכבת ומשמעותית ולכן חשוב להיעזר במגשר גירושין או מדריכת הורים שמתמחים בנושא בטרם היציאה לדרך.

כללי התנהלות חשובים בנסטינג

ניקיון – שמרו על הניקיון בצורה מאוד מאוד טובה. אל תשאירו לכלוך להורה השני. מסרו את הבית כפי שהייתם רוצים לקבל אותו. על מנת ולמנוע אי נעימויות בנושא הניקיון מומלץ מאוד להזמין שירותי ניקיון מקצועיים לפחות פעם בשבוע ולחלוק בתשלום עבורם.

בני זוג אחרים – אל תכניסו לבית המשותף או לבית החלופי בני זוג חדשים. הידיעה שההורה השני בילה את הלילה עם אדם אחר במיטה בה גם ההורה ישן, תגרום לתחושה מאוד לא טובה ולתגובה קיצונית.

קניות שוטפות לבית – הזמינו את האוכל ואת חומרי הניקוי הדרושים לכם לבית בהזמנה דרך האינטרנט. בדרך זו תוכלו לוודא שכל הדרוש לכם ולילדים נמצא ולשלוט בתקציב ההוצאות של הבית המשותף ושל הבית החלופי.

קניות חריגות לבית המשותף – במהלך תקופת הנסטינג מומלץ להימנע מהוצאות חריגות שאינן הכרחיות. אם ההוצאה היא הכרחית וקשורה לבית המשותף יש לתאם את התשלום עם ההורה השני לפני ביצוע התשלום.

קניות אישיות – במהלך תקופת הנסטינג משמש החשבון המשותף רק להוצאות הבית המשותפות עליהם הסכימו ההורים מראש. חשוב להימנע משימוש בחשבון המשותף לתשלומים אישיים של אחד ההורים.

הגדירו תקציב חודשי – על מנת וליצור וודאות ויציבות כלכלית חשוב לנהל תקציב חודשי הכולל את כל הוצאות הבית המשותף והילדים. חשוב שהתקציב יתנהל בענן ושלשני ההורים תהיה גישה חופשית אליו. מומלץ גם להוסיף בתקציב סכום כסף מוסכם ומוגדר שיועבר במזומן לכל הורה לצורך הוצאותיו האישיות.

דיאלוג קבוע – חשוב לשמור על קשר יום יומי עם ההורה האחר כדי לוודא שהכל בבית תקין ושהילדים מתנהגים כראוי. שמירה על קשר חיובי ויום יומי תשמש גם כדוגמא אישית טובה בפני הילדים ותראה להם ולכם שאתם יכולים לצמוח מהמשבר ולהפוך את החיים לטובים יותר.

עמידה מול הילדים – חשוב שבמהלך תקופת הנסטינג (וגם לאחריה) שני ההורים יעמדו יחד מול הילדים בכל הקשור לחינוך והתנהלות השוטפת. כאשר ההורים לא מתואמים ביניהם הילדים “לנצל” את חוסר התקשורת על כל המשתמע מכך.

נסטינג עושים רק כשמערכת היחסים טובה – לנסטינג יתרונות רבים אך הוא יכול להסתיים בכל רגע ולכן חשוב לשמור על כבוד ההורה האחר ועל הכללים שנקבעו מראש. במקום בו אין בהירות חשוב לפעול בדרך שתהיה הכי נוחה להורה השני ובכך לחזק את הקשר ההורי ולהביא להקלה לכל בני המשפחה.

חשוב לעשות הסכם כתוב – לנסטינג גם משמעות משפטית שצריכה להיות מדוברת ומוסדרת מראש. חשוב לעשות הסכם גירושין או הסכם שלום בית לחלופין גירושין מוקדם ככל האפשר כדי למנוע אי הבנות. זכרו שמה שלא מוסדר מראש צף ועולה על פני השטח בתקופות הפחות טובות ולכן חשוב לטפל בדברים דווקא בימים היותר טובים בהם התקשורת בין הורים סבירה.

חשוב להקפיד על ההסכמות וזמני השהייה – על מנת ולאפשר לכל בני המשפחה לבנות יציבות ולחזק את האמון חשוב לעמוד בכל התחייבות שנתתם. אם יש נושא שאתם לא בטוחים לגביו בכל הקשור לזמני השהייה ולהתנהלות בבית המשותף או החלופי, חשוב שתעדכנו על כך את ההורה האחר מוקדם ככל האפשר כדי למנוע מחלוקות והקצנה.

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא מחויבות מלאו פרטיכם ואחזור אליכם בהקדם

× מענה מיידי
דילוג לתוכן